fb Nezbytná bylinková domácí lékárnička - Články - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod
Omlouváme se, z důvodu výpadu aplikace České pošty mohou být objednávky touto dopravou opožděny. Vyzkoušejte Zásilkovnu. Do konce týdene jen za 29 Kč

Nezbytná bylinková domácí lékárnička

Lekáčnička

Jako domácí lékárničku si asi většina vybaví nádobu s potřebnými léky na nejčastější zdravotní neduhy. Obvykle zde máme prášky, kapky, masti, obvazy, náplasti či třeba dezinfekci. Zkusme ale pojmout první pomoc v trochu jiném duchu a podívat se na to, jak se vybavit bylinkami, které můžete použít pro stejné případy jako léky – jen bez chemie a možných vedlejších účinků.

Zprvu vás může napadnout, v jaké podobě je vhodné bylinky skladovat. Pokud je máte k dispozici na zahrádce či v balkonovém truhlíku, není problém je během sezóny využít čerstvé, avšak praktičtější je mít je též nasušené na dobu, kdy je již nebudete mít připravené k okamžité sklizni. Z většiny si pak v případě obtíží rychle připravíte čaj nebo můžete mít již v předstihu nachystanou tinkturu. Berte v potaz zejména zdravotní problémy, které u sebe či svých blízkých řešíte častěji, a bylinkami pro toto použití se zásobujte důkladněji.

Jaké bylinky jsou tedy vhodné na nejběžnější obtíže?

Bodnutí hmyzem, dezinfekce, říznutí, odřeniny

Pro vyčištění a rychlejší hojení poranění kůže můžete využít šalvějovou tinkturu. Připravíte ji z 1 – 2 lžic sušené šalvěje ponořené do lihu. Nechte ji v něm dva týdny louhovat, přeceďte a uzavřete ve sklenici na tmavém místě do doby, než ji budete potřebovat využít. Pro léčbu poranění můžete použít též heřmánek – obklady nebo koupel.

Bolest hlavy

Můžete ji utišit pomocí čaje z jedné lžičky dobromyslu nebo meduňky.  Můžete zkusit též olej připravený z 30 g sušené natě majoránky zahradní. Zalijte ji 0,5 l panenského olivového oleje, nechte dva týdny odstát a přeceďte. Olejem si při obtížích jemně masírujte čelo.

Bolest v krku

Někdo doporučuje pro kloktání solný roztok, jiný nedá dopustit na sirup připravený z cibule a medu. Z bylinek můžete vyzkoušet jitrocel, ze kterého se dělá sirup nebo též čaj. Celkově příznivě při nachlazení působí zázvor nebo echinacea (třapatka), kterou můžete v zimním období využít i jako prevenci a podporu obranyschopnosti organizmu.

Bolesti zad

Nejen při bolesti zad, kloubů, ale i celkově pro podporu hojení můžete docenit léčebné účinky řebříčku. Čaj popíjejte v průběhu dne, na postižená místa lze též přikládat obklady nebo využít bylinku do koupele.

Horečka

K dodání potřebného vitamínu C si připravte šípkový čaj - 2 lžičky usušených rozdrcených šípků nechte projít varem ve 200 ml vody, vyluhujte a poté popíjejte horké. Nápomocná může být též směs lžičky květu černého bezu a květu lípy obecné.

Kašel

Můžete jej zmírnit tymiánovým čajem – lžíci sušeného tymiánu zalijte hrnkem vroucí vody, chvilku nechte louhovat a popíjejte čerstvý asi třikrát denně. Můžete zkusit i stejně připravený čaj z jedné lžíce kořene lékořice, který vám pomůže uvolnit hleny z dýchacích cest.

Nespavost

Pokud večer nemůžete usnout, můžete si zkusit připravit čaj z meduňky, kozlíku lékařského a levandule. K zakoupení jsou též již připravené směsi bylinek, které vám pomohou s večerním zklidněním.

Nevolnost

Na podrážděný žaludek můžete použít fenyklový čaj. Jeho semena rozdrťte a přelijte šálkem horké vody. Fenykl lze i rozžvýkat čerstvý. Čaj bývá s úspěchem užíván též u malých dětí. Výborně vám uleví čaj připravený ze zázvoru. Lžičku sušeného či čerstvého zázvoru zalijte hrnkem vroucí vody, nechejte chvilku odstát a poté vypijte. Můžete jej s úspěchem využít i před cestou, pokud víte, že by vás mohla obtěžovat cestovní nevolnost.

Průjem

Dvě čajové lžičky sušených plodů borůvky zalijte 250 ml studené vody a nechte přes noc vyluhovat. Popíjejte v průběhu dne, můžete též sníst borůvky z nálevu nebo je rozžvýkat i hned jen usušené. Trávení může též pomoci kořen kostivalu. Dvě jeho čajové lžičky vyluhujte půl hodiny ve 200 ml studené vody, krátce povařte, nechte ještě chvíli odstát a sceďte. 

Zácpa

Stimulačně na činnost střev působí kupříkladu listy senny. Jednu kávovou lžičku sušených listů nechte důkladně vyluhovat a vypijte večer před tím, než jdete spát. Účinek by se měl dostavit ráno.

 

 

 

Bylinková sauna

Pro každého z nás je posezení v sauně velmi příjemnou záležitostí, kdy se naše tělo uvolní, prohřeje a získá potřebnou energii....

Přemožte zimní únavu s pomocí ženšenu

Ano, i podzim je krásným ročním obdobím, ale občas je těžké udržet svou aktivitu funkční ve stejných obrátkách jako v průběhu léta. ...

Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský.

Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský. Bylina, jejíž bílé pruhy na listech vznikly dle staré legendy z pár kapek mléka...