fb Nezbytná bylinková domácí lékárnička - Články - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Nezbytná bylinková domácí lékárnička

Lekáčnička

Jako domácí lékárničku si asi většina vybaví nádobu s potřebnými léky na nejčastější zdravotní neduhy. Obvykle zde máme prášky, kapky, masti, obvazy, náplasti či třeba dezinfekci. Zkusme ale pojmout první pomoc v trochu jiném duchu a podívat se na to, jak se vybavit bylinkami, které můžete použít pro stejné případy jako léky – jen bez chemie a možných vedlejších účinků.

Zprvu vás může napadnout, v jaké podobě je vhodné bylinky skladovat. Pokud je máte k dispozici na zahrádce či v balkonovém truhlíku, není problém je během sezóny využít čerstvé, avšak praktičtější je mít je též nasušené na dobu, kdy je již nebudete mít připravené k okamžité sklizni. Z většiny si pak v případě obtíží rychle připravíte čaj nebo můžete mít již v předstihu nachystanou tinkturu. Berte v potaz zejména zdravotní problémy, které u sebe či svých blízkých řešíte častěji, a bylinkami pro toto použití se zásobujte důkladněji.

Jaké bylinky jsou tedy vhodné na nejběžnější obtíže?

Bodnutí hmyzem, dezinfekce, říznutí, odřeniny

Pro vyčištění a rychlejší hojení poranění kůže můžete využít šalvějovou tinkturu. Připravíte ji z 1 – 2 lžic sušené šalvěje ponořené do lihu. Nechte ji v něm dva týdny louhovat, přeceďte a uzavřete ve sklenici na tmavém místě do doby, než ji budete potřebovat využít. Pro léčbu poranění můžete použít též heřmánek – obklady nebo koupel.

Bolest hlavy

Můžete ji utišit pomocí čaje z jedné lžičky dobromyslu nebo meduňky.  Můžete zkusit též olej připravený z 30 g sušené natě majoránky zahradní. Zalijte ji 0,5 l panenského olivového oleje, nechte dva týdny odstát a přeceďte. Olejem si při obtížích jemně masírujte čelo.

Bolest v krku

Někdo doporučuje pro kloktání solný roztok, jiný nedá dopustit na sirup připravený z cibule a medu. Z bylinek můžete vyzkoušet jitrocel, ze kterého se dělá sirup nebo též čaj. Celkově příznivě při nachlazení působí zázvor nebo echinacea (třapatka), kterou můžete v zimním období využít i jako prevenci a podporu obranyschopnosti organizmu.

Bolesti zad

Nejen při bolesti zad, kloubů, ale i celkově pro podporu hojení můžete docenit léčebné účinky řebříčku. Čaj popíjejte v průběhu dne, na postižená místa lze též přikládat obklady nebo využít bylinku do koupele.

Horečka

K dodání potřebného vitamínu C si připravte šípkový čaj - 2 lžičky usušených rozdrcených šípků nechte projít varem ve 200 ml vody, vyluhujte a poté popíjejte horké. Nápomocná může být též směs lžičky květu černého bezu a květu lípy obecné.

Kašel

Můžete jej zmírnit tymiánovým čajem – lžíci sušeného tymiánu zalijte hrnkem vroucí vody, chvilku nechte louhovat a popíjejte čerstvý asi třikrát denně. Můžete zkusit i stejně připravený čaj z jedné lžíce kořene lékořice, který vám pomůže uvolnit hleny z dýchacích cest.

Nespavost

Pokud večer nemůžete usnout, můžete si zkusit připravit čaj z meduňky, kozlíku lékařského a levandule. K zakoupení jsou též již připravené směsi bylinek, které vám pomohou s večerním zklidněním.

Nevolnost

Na podrážděný žaludek můžete použít fenyklový čaj. Jeho semena rozdrťte a přelijte šálkem horké vody. Fenykl lze i rozžvýkat čerstvý. Čaj bývá s úspěchem užíván též u malých dětí. Výborně vám uleví čaj připravený ze zázvoru. Lžičku sušeného či čerstvého zázvoru zalijte hrnkem vroucí vody, nechejte chvilku odstát a poté vypijte. Můžete jej s úspěchem využít i před cestou, pokud víte, že by vás mohla obtěžovat cestovní nevolnost.

Průjem

Dvě čajové lžičky sušených plodů borůvky zalijte 250 ml studené vody a nechte přes noc vyluhovat. Popíjejte v průběhu dne, můžete též sníst borůvky z nálevu nebo je rozžvýkat i hned jen usušené. Trávení může též pomoci kořen kostivalu. Dvě jeho čajové lžičky vyluhujte půl hodiny ve 200 ml studené vody, krátce povařte, nechte ještě chvíli odstát a sceďte. 

Zácpa

Stimulačně na činnost střev působí kupříkladu listy senny. Jednu kávovou lžičku sušených listů nechte důkladně vyluhovat a vypijte večer před tím, než jdete spát. Účinek by se měl dostavit ráno.

 

 

 

Zázrak zvaný popenec - na průdušky, proti virům, cukrovce i rakovině

Je nenápadný, ale svými účinky si s ostatními bylinkami nezadá. Právě teď kvetoucí drobná bylinka, ale s ohromujícími zdravotními účinky....

Římský kmín – běžné koření s neobyčejnými vlastnostmi

Přestože římský kmín nalezneme v kuchyni nejedné domácnosti, mnozí si jej stále pletou s „normálním“ kmínem. Ve skutečnosti se však...

Pohanková nať – cenný zdroj rutinu

Pohanka si našla cestu do Evropy díky asijským nájezdníkům v období středověku, u nás je doložená již ve 12. století. Jejím původním domovem...