fb Dopřejte svému močovému měchýři bylinkovou vzpruhu - Články - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Dopřejte svému močovému měchýři bylinkovou vzpruhu

PřesličkaMočový měchýř, součást vylučovacího ústrojí, má v našem organismu důležitou funkci. Bohužel se s ním pojí i jedno časté onemocnění – zánět močového měchýře, který postihuje zejména ženy. S tímto nepříjemným zdravotním problémem může ale účinně pomoci bylinková terapie.

Několik faktů a zajímavosti o močovém měchýři

Močový měchýř je dutý orgán lidského těla sloužící jako zásobárna moči, která byla vytvořená ledvinami. Má roztažnou funkci, a tak jakmile jeho obsah dosáhne určitého množství, dochází k vypuzení tekutiny z těla ven. Nalezneme jej v malé pánvi, ale jeho konkrétní umístění se mění podle toho, do jaké míry je zaplněný. Celková kapacita je přibližně 500-700 ml, ale člověk cítí potřebu močit již při výrazně nižším zaplnění.

Možná vás to překvapí, ale asi 95 % moči tvoří voda a jen zbývajících 5% představuje ostatní látky. Jsou to rozpuštěné soli, močovina či odpadní produkty metabolismu. Nezanedbatelný je vysoký obsah dusíku, kvůli kterému je lidská moč dokonce ceněným hnojivem.

Zánět je častější než si myslíte

Onemocnění zánětem močového měchýře je velice časté. Uvádí se, že jej za život zažilo minimálně 70 % žen. I když se nevyhýbá ani mužům, právě ženy postihuje mnohem více, a to z důvodu odlišné anatomické stavby. Může za to totiž kratší močová trubice, a tedy i větší náchylnost k zanesení různých bakterií, většinou je viníkem Escherichia coli. Mnohým postiženým se zánět opakovaně vrací a někdy může přejít až do chronického stavu, který je nebezpečný. Dokáže totiž způsobit vážné zdravotní komplikace celého vylučovacího ústrojí včetně onemocnění ledvin.

Samotný zánět se většinou projevuje častým a bolestivým močením, které je doprovázeno pálením. Může se objevit i krev v moči či bolesti v oblasti podbřišku, příp. zvýšená teplota. Mezi důležitá preventivní opatření patří:

  • důsledné dodržování hygienických návyků
  • nezadržovat močení (usnadní se tím zmožení choroboplodných zárodků)
  • dostatečný pitný režim (dochází k vyplavování usazených bakterií)
  • zvláště v chladném počasí zvolit vhodné teplé oblečení a zabránit tak prochladnutí

I bylinky mohou být výtečnými pomocníky

Není ojedinělé, že dokonce i žena, která pečlivě dodržuje všechny doporučené hygienické zásady, může být na onemocnění zánětem močového měchýře náchylná. Obligátní rady, že se má teple oblékat či hodně pít, ji pak dokážou dovést k zuřivosti. Nejen v tomto případě stojí za to vyzkoušet bylinky, které jsou známé svými pozitivními účinky na vylučovací ústrojí, často totiž opravdu dokážou výrazně pomoci.

Důstojným soupeřem zánětu močových cest je přeslička rolní. Obsahuje látku s diuretickým (močopudným) účinkem, kromě onemocnění močového měchýře se používá také při zánětech ledvin a močových kamenech. Příznivých zdravotních výsledků lze dosáhnout i přesličkovou koupelí – stačí bylinku přibližně 15 minut povařit, následně odvar přecedit a přidat do koupele.

Oblíbenou a účinnou bylinkou při onemocnění ledvin a močového měchýře je zlatobýl obecný s výrazným močopudným účinkem, pro svou výtečnou schopnost odvádět vodu z těla se používá také při revmatismu a onemocnění dnou. Vylučování moči usnadňuje řepík lékařský, který kromě toho obsahuje látky s prokazatelnými dezinfekčními a protizánětlivými účinky.

Osvědčeným pomocníkem při onemocnění močového systému jsou ale i další bylinky, určitě nesmíme zapomenout na průtržník lysý s celkovým příznivým vlivem na močový systém a silnými dezinfekčními vlastnostmi. Rozhodně stojí za to vyzkoušet i nať vrbovky malokvěté či list břízy bělokoré – také tyto léčivky mají prokázaný pozitivní zdravotní vliv při zánětu močového měchýře.

Bylinky jsou ku prospěchu všem, dokonce i zombíkům

Zombies jsou zvláštním druhem stvoření, mají zcela jiné potřeby než obyčejní smrtelníci. Připadáte si někdy jako zombie? Pak je docela dobře...

Prvosenka jarní

Prvosenka jarní (latinsky Primula veris), lidově často označovaná jako petrklíč nebo prvnička, bývá často užívána jako symbol jara. Kromě...

Bylinky proti parazitům

Výzkumy dokazují, že 85% populace je nakažena nějakou parazitární infekcí. Někteří paraziti jsou schopni denně naklást stovky až tisíce...