Nepodceňujte péči o ledviny, jsou nezbytnou čističkou organismu

Ledviny mají v našem těle nezastupitelnou úlohu. Účinně totiž odstraňují nečistoty z krve, které jsou následně vylučovány z těla ven v podobě moči. Bez této funkce by náš život nebyl možný, a proto je důležité péči o tento párový orgán a celé močové ústrojí nepodceňovat. Doslova balzámem pro správné fungování jsou některé bylinky.

Prospěšný keřík s „medvědím účinkem“

I tak by se dala nazvat medvědice lékařská a síla jejího příznivého vlivu na ledviny a močové cesty. Je to drobný poléhavý keřík rostoucí v mírném podnebném pásu na chudých půdách. Má stálezelené listy vejčitého tvaru a bobule výrazně červené barvy.

Prospěšného vlivu na lidské zdraví této bylinky si všimli lidé již v dávné historii. Své důležité využití našla medvědice v tradiční čínské medicíně, za oceánem ji používali severoameričtí indiáni. To upoutalo pozornost vědců, zvláště ve Spojených státech amerických, kde se již v průběhu 19. století zaměřili na zkoumání obsažených účinných látek.

Medvědice lékařská je dodnes úspěšně užívána pro své diuretické a antiseptické účinky na močové cesty. Vděčí za to obsahu arbutinu, který je antiseptickým prostředkem, alantoinu, který podporuje růst nových a zdravých buněk, diuretických látek a tříslovin se svíravým účinkem. Velmi dobré výsledky jsou prokázány při léčbě zánětu močových cest a močového měchýře, protože kombinace těchto látek je účinná proti bakterii Escherichia coli. Pozitivní vliv byl prokázán i při ledvinových kamenech a dně.

V případě léčby medvědicí je třeba zmínit jednu důležitou zajímavost. Aby měly obsažené látky kýžený zdravotní efekt, je totiž třeba mít zásaditou moč, to znamená vyvarovat se nadbytečného příjmu vitaminu C a kyselých potravin.

Ledviny skvěle podpoří brusinka

Brusnice brusinka je jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších bylinek užívaných na ledviny a močové cesty. Podobně jako medvědice má podobu nízkého plazivého stálezeleného keříku. Listy jsou lesklé vejčitého tvaru a v pozdním létě až podzimu na nich dozrávají jedlé červené bobule. Rostlina se vyskytuje pouze na severní polokouli v mírném podnebném pásu, kde jí vyhovují chudé kyselé půdy vyšších poloh. Tradiční je její výskyt v některých oblastech Ruska, ale roste i v Evropě a Severní Americe. V těchto regionech, zejména však na Sibiři a Kamčatce, byla od pradávna nedílnou součástí lidového léčitelství.

Listy mají podobné složení jako medvědice, takže i zdravotní účinky se příliš neliší. Brusnice brusinka se úspěšně využívá při zánětech močového ústrojí, preventivně proti zánětu ledvin i pro své močopudné účinky.

Vřes je ceněn nejen pro svůj vzhled

Vřes obecný s líbivými růžovými až růžovofialovými kvítky je oblíbenou dekorativní rostlinou. Už méně známý je ale fakt, že tento nízký keřík rostoucí na kyselých půdách Evropy a částečně též v Asii a Africe, je také významnou léčivkou.

Z rostliny se užívají květy i listy. Kromě jiných zdravotních neduhů dokáže zmírnit potíže při onemocnění ledvin a močových cest. Vděčí za to svým výrazným protizánětlivým účinkům i schopnosti rozpouštět močové kameny. Podobně jako medvědice a brusnice má rovněž diuretické vlastnosti, takže zlepšuje odvádění tekutin z těla a napomáhá tak zmírnění otoků.

Tato zajímavá rostlina měla v minulosti i jednu čistě praktickou funkci – používala se totiž k výrobě košťat. Svědčí o tom už název, vřes – latinsky Calluna vychází z řeckého označení pro „zametání“.

Stejně jako u ostatních bylinek i v tomto případě platí, že je třeba zvláštní opatrnosti v užívání zejména u oslabených jedinců, podání u malých dětí, těhotných a kojících žen je vždy předem třeba zkonzultovat s lékařem.