fb Prvosenka jarní - Články - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Při kašli může pomoci petrklíč

Prvosenka jarní (latinsky Primula veris), lidově často označovaná jako petrklíč nebo prvnička, bývá často užívána jako symbol jara. Kromě toho, že naše oko může potěšit krásná barva jejich kvítků, nám může pomoci i od různých zdravotních neduhů. Právě jaro je obdobím, kdy můžete prvosenku nasbírat a využít, případně i nasušit na další dny, kdy můžete ocenit její účinky.

Kdy a jak ji sbírat? 

Prvosenka JarníPrvosenka se na jaře objevuje poměrně hojně na mezích kolem cest, v křovinách, v lesích či na loukách. Vyskytuje se téměř po celé Evropě. Lze ji snadno poznat podle žlutých, mírně pootevřených květů zvonkovitého tvaru. Celá rostlina bývá do 20 cm vysoká, má chlupatý stonek a listy rozprostřené v růžici blízko u země. Má ráda dostatečně vlhkou půdu. Pro léčivé účely se používá též prvosenka vyšší (Primula elatior).

Petrklíč je v naší republice považován za chráněný. Pro účely léčení je z něj možné trhat pouze květy, aby při sběru ostatních částí rostliny nedocházelo k jejich úplné likvidaci. I květy je třeba sbírat v množství, které skutečně využijeme. Nejvhodnější doba k jejich sběru je krátce po poledni.

Jaké má účinky?

Pro lidské zdraví jsou přínosné zejména obsažené saponiny, flavonoidy, glykosidy, primverin, primulaverin, kyselina křemičitá a silice. Hlavní účinek petrklíče spočívá v působení na uvolnění hlenů z respiračního systému. Zlepšuje vykašlávání hlenů při vlhkém produktivním kašli a zároveň tlumí suchý dráždivý kašel. Je možné zakoupit již hotové směsi podporující odhlenění. V nich může být dále obsažen např. sléz, proskurník, jitrocel. Pozitivní účinky nám však prvosenka přináší i při nachlazení obecně, podporuje v této době žádoucí pocení.

Uplatňuje se dále při léčbě revmatoidní artritidy, bolestí hlavy. Má močopudné a mírně projímavé účinky. Podporuje odbourávání negativního vlivu stresu na lidské tělo, posiluje psychickou odolnost a minimalizuje potíže se spánkem.

Květy je však možné využít též ke kosmetickým účelům. Mast dovede dobře hojit podráždění kůže od slunce, nálev se hodí pro opláchnutí vlasů. Po použití jsou jemné a voňavé. Odvarem je možné omýt pokožku obličeje, můžeme jej využít k čištění pleti a redukci vrásek. Petrklíč je možné přidat i do koupele, kdy příznivě ovlivňuje stav kůže celého těla.   

Odvar lze připravit zalitím lžičky květů 200 ml vroucí vody. Je třeba jej nechat zhruba 15 minut louhovat pod pokličkou a poté scedit. Lze jej pít teplý maximálně třikrát denně. Není vhodné užívat prvosenku společně s léky na ředění krve. Opatrnost v jejím dávkování je na místě též v období těhotenství.

Bylinky jsou ku prospěchu všem, dokonce i zombíkům

Zombies jsou zvláštním druhem stvoření, mají zcela jiné potřeby než obyčejní smrtelníci. Připadáte si někdy jako zombie? Pak je docela dobře...

Zázrak zvaný popenec - na průdušky, proti virům, cukrovce i rakovině

Je nenápadný, ale svými účinky si s ostatními bylinkami nezadá. Právě teď kvetoucí drobná bylinka, ale s ohromujícími zdravotními účinky....

Bylinky poslouží i při tvorbě podzimních dekorací

Většina z nás má podzimní dny spojené s chladným, sychravým a nevlídným počasím. Ani není divu, že je to také období častých nachlazení...