Paradentóza, záněty dásní i afty – bojujte proti nim bylinkami!

Lidé už odedávna vědí, že matka příroda si se všemi neduhy dokáže poradit nejlépe. Bylinky jsou staletím prověřená medicína téměř na všechno, co vás trápí – ať už jsou to zažívací potíže, špatně snášený stres, bolest, onemocnění v dutině ústní a mnoho dalších. I když doba pokročila a chemický průmysl je na svém vrcholu, mnoho lidí se čím dál častěji navrací na přírodní cestu léčení nemocí. Bylinky totiž nemají vedlejší účinky a jsou vždy šetrné k lidskému organismu. Navíc se mohou užívat pravidelně a různě míchat, přičemž pomohou na více problémů současně. Proč tedy nedopřát svému tělu tu nejlepší možnou péči?

Správný jídelníček a hygiena

Problémy se zuby, dásněmi a afty jsou častými problémy, které se nevyhýbají nikomu. Podle statistik jimi trpí více než 95 % populace západních zemí. Proč jsou tyto neduhy tak rozšířené? K hlavním příčinám patří špatné stravovací návyky. Bílý rafinovaný cukr a bílá mouka, obojí konzumované ve velkém množství, jsou totiž živnou půdou pro miliony bakterií, které v ústní dutině žijí. Ty pak napadají ve zvýšené míře zubní sklovinu (ničí minerální substanci) a způsobují nepříjemné záněty. Další významnou příčinou je nedostatečný příjem vitamínů, ale také špatné hygienické návyky. A i když bylinky mohou výrazně pomoci od bolesti i některým problémům předcházet, pokud chcete zdravý chrup i dásně, vždy musíte odstranit příčinu.

Čistit, čistit, čistit

Pokud už celý problém došel tak daleko, že vás zuby i dásně bolí, nevyhnete se návštěvě vašeho zubního lékaře. Pokud se totiž jedná o zubní kaz, ten ničím vyléčit nelze, musí se pouze odstranit. Na místě je také změna vašich dosavadních návyků, ať už se jedná o pestrý jídelníček, pravidelnou hygienu dutiny ústní nebo preventivní užívání bylinných přípravků. Základem je čistit si zuby minimálně třikrát denně, nejlépe však po každém jídle. K tomu potřebujete vhodný zubní kartáček, který bude odpovídat potřebám vašich zubů. Příliš tvrdý může poškodit sklovinu či poranit dásně, příliš měkký by zase mohl odstraňovat plak nedokonale. Důležitá je také to, čím zuby čistíte. Ideální je používání bylinných zubních past, které obsahují aktivní složky, ale zároveň jsou přírodní, šetrné a díky obsahu bylin podpoří zdravé dásně i zuby. Nezapomínejte také na jazyk. I na něm žije velká spousta bakterií, které kdybyste nevyčistili, celý proces ztrácí na efektivitě. Čistit jej můžete kartáčkem či speciální škrabkou na jazyk.

Bylinky v hlavní roli

Velmi účinné jsou i bylinné ústní vody, kterými si ústa na závěr čištění vypláchněte. Ústní vodu si můžete buď zakoupit v lékárně nebo vyrobit doma, stejně jako bylinné tinktury či bylinné masážní roztoky na dásně. Byliny vám také pomohou při léčbě již propuknutých onemocnění. Při zánětu dásní se doporučuje šalvěj, která má silné antibakteriální účinky. Můžete ji nakombinovat s přesličkou či mátou. Při bolestech můžete bolavé místo potírat tinkturou z hřebíčku, který působí jako analgetikum. Bylinky se ukázaly jako velmi prospěšné pro pacienty s bolestivou a nepříjemnou paradentózou. Jednoduchý a účinný lék na paradentózu je roztok či odvar z bylin, kterým dásně musíte pravidelně masírovat. Vhodnými bylinkami jsou nátržník, šalvěj či řepík. Silný protizánětlivý účinek má i heřmánek, měsíček lékařský a kozlík. Tato směs vám pomůže i při boji s recidivujícími afty.

Bylinky mají opravdu zázračnou moc, což věděly už i naše babičky, které na ně nedaly dopustit. Nechte proto přírodu, aby pečovala o váš chrup i dásně.