fb Bylinky poslouží i při tvorbě podzimních dekorací - Články - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Bylinky poslouží i při tvorbě podzimních dekorací

DekoraceVětšina z nás má podzimní dny spojené s chladným, sychravým a nevlídným počasím. Ani není divu, že je to také období častých nachlazení a viróz, kdy bylinky oceníme jako pomocníky při léčbě a rychlejším uzdravení. Na podzim se ale i zbarvuje listí stromů do nejrůznějších odstínů červené, žluté a hnědé, dozrávají některé plody a procházka v takto krásně zbarvené přírodě se stává příjemným zážitkem. Zkuste využít některých krás, které příroda v tuto dobu nabízí, a vyzdobte si domov podzimními dekoracemi.

Zkuste při tvorbě podzimních dekorací využít kromě nejběžnějších surovin také bylinky, oříšky či semena plodů. Výsledný vzhled bude méně obvyklý, poutavý a taková dekorace navíc dokáže krásně provonět celý interiér příjemnou bylinnou vůní.

Jednoduchý věnec zvládne každý

Skutečně to není nic složitého a do výroby věnce je tak možné klidně zapojit i děti. Základem je korpus, ten lze zakoupit například polystyrenový, ale mnohem hezčí je slámový. Na něj se pak pomocí vázacího drátu či lepicí tavné pistole připevňují jednotlivé komponenty. A co je možné použít? Mohou to být různé oříšky nebo i prázdné skořápky, zajímavě tvarované větvičky, šišky a samozřejmě bylinky. Ty můžeme na věnec vázat i v nesušeném stavu, ale pak je třeba vázací drát pevněji utáhnout, protože při sesychání budou ztrácet objem a mohly by z věnce odpadat…  

Z bylinek vypadá ve věnci krásně například máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, majoránka, saturejka, rozmarýna či levandule. Z čerstvých plodů můžeme věnec dozdobit třeba šípky, hložinkami, trnkami, rakytníkem nebo černým bezem. K závěrečnému dozdobení se výborně hodí různé stužky, je ale vhodné volit spíše pastelové a jiné méně křiklavé odstíny. Zajímavě vypadá i věnec vytvořený pouze z jednoho druhu. K tomuto účelu se hodí třeba šípky, které nalepíme tavnou pistolí těsně jeden vedle druhého, moc hezké jsou i věnce vytvořené pouze z kaštanů či ořechů.  

Hotový věnec lze zavěsit na stěnu, do okna nebo třeba na domovní dveře. Ale může být i krásnou součástí slavnostně prostřené tabule při zvláštní příležitosti.

Aromatické pot-pourri domov krásně provoní

Další krásnou a voňavou podzimní dekorací, kterou zvládneme vyrobit sami, je pot-pourri. Je to aromatická směs uložená v dekorativní nádobě, která obsahuje nejčastěji hoblinky vybraných druhů vonných dřev, bylinky, nejrůznější plody a koření. U prodávaných pot-pourri je většinou upřednostňován buď dekorační, nebo aromatický účinek, čehož je často dosaženo i uměle přidáním barviv či chemickou parfemací. Doma si však můžeme vytvořit tuto směs zaručeně čistě přírodní.

Z bylinek se do těchto vonných směsí hodí například levandule, máta, eukalypt, yzop a meduňka. Použít můžeme i sušené okvětní plátky růží, květy hortenzie, jasmínu, bodláku či měsíčku lékařského. Z koření je výtečná skořice, badyán, hřebíček, kuličky nového koření, kardamom nebo chilli papričky. Ve směsi se krásně vyjímají i citrusy, stačí vybrané citrusové plody nakrájet na plátky a nasušit. Přidat je možné také ovocné křížaly a další nasušené plody včetně šípků, hložinek, trnek a jeřabin.

Záleží jen na nás, co vše použijeme, co máme k dispozici a příjemně nám voní. Nemusíme se obávat ani přidat něco méně obvyklého, třeba jehličí ze smrku a borovice. Pokud máme stále pocit, že je směs příliš málo aromatická, je možné vůni podpořit nakapáním pár kapek vybraného éterického oleje. Na závěr vsypeme směs do dekorativní nádoby – může jít třeba o dřevěnou, skleněnou či porcelánovou misku, proutěný košíček nebo průhledný šifónový pytlík.

To, jaké podzimní dekorace si vyrobíme, záleží jen na našich dovednostech, fantazii a tom, co máme zrovna po ruce. Ale i velice jednoduchá dekorace dokáže domov krásně zútulnit a je příjemným pohlazením na duši.

Víte, k čemu slouží estragonová silice?

Estragon je známý především jako aromatické koření, které má tradici hlavně ve francouzské kuchyni, ale poměrně běžně se používá i...

Přemožte zimní únavu s pomocí ženšenu

Ano, i podzim je krásným ročním obdobím, ale občas je těžké udržet svou aktivitu funkční ve stejných obrátkách jako v průběhu léta. ...

Bylinky jsou ku prospěchu všem, dokonce i zombíkům

Zombies jsou zvláštním druhem stvoření, mají zcela jiné potřeby než obyčejní smrtelníci. Připadáte si někdy jako zombie? Pak je docela dobře...