fb Bylinky poslouží i při tvorbě podzimních dekorací - Články - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Bylinky poslouží i při tvorbě podzimních dekorací

DekoraceVětšina z nás má podzimní dny spojené s chladným, sychravým a nevlídným počasím. Ani není divu, že je to také období častých nachlazení a viróz, kdy bylinky oceníme jako pomocníky při léčbě a rychlejším uzdravení. Na podzim se ale i zbarvuje listí stromů do nejrůznějších odstínů červené, žluté a hnědé, dozrávají některé plody a procházka v takto krásně zbarvené přírodě se stává příjemným zážitkem. Zkuste využít některých krás, které příroda v tuto dobu nabízí, a vyzdobte si domov podzimními dekoracemi.

Zkuste při tvorbě podzimních dekorací využít kromě nejběžnějších surovin také bylinky, oříšky či semena plodů. Výsledný vzhled bude méně obvyklý, poutavý a taková dekorace navíc dokáže krásně provonět celý interiér příjemnou bylinnou vůní.

Jednoduchý věnec zvládne každý

Skutečně to není nic složitého a do výroby věnce je tak možné klidně zapojit i děti. Základem je korpus, ten lze zakoupit například polystyrenový, ale mnohem hezčí je slámový. Na něj se pak pomocí vázacího drátu či lepicí tavné pistole připevňují jednotlivé komponenty. A co je možné použít? Mohou to být různé oříšky nebo i prázdné skořápky, zajímavě tvarované větvičky, šišky a samozřejmě bylinky. Ty můžeme na věnec vázat i v nesušeném stavu, ale pak je třeba vázací drát pevněji utáhnout, protože při sesychání budou ztrácet objem a mohly by z věnce odpadat…  

Z bylinek vypadá ve věnci krásně například máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, majoránka, saturejka, rozmarýna či levandule. Z čerstvých plodů můžeme věnec dozdobit třeba šípky, hložinkami, trnkami, rakytníkem nebo černým bezem. K závěrečnému dozdobení se výborně hodí různé stužky, je ale vhodné volit spíše pastelové a jiné méně křiklavé odstíny. Zajímavě vypadá i věnec vytvořený pouze z jednoho druhu. K tomuto účelu se hodí třeba šípky, které nalepíme tavnou pistolí těsně jeden vedle druhého, moc hezké jsou i věnce vytvořené pouze z kaštanů či ořechů.  

Hotový věnec lze zavěsit na stěnu, do okna nebo třeba na domovní dveře. Ale může být i krásnou součástí slavnostně prostřené tabule při zvláštní příležitosti.

Aromatické pot-pourri domov krásně provoní

Další krásnou a voňavou podzimní dekorací, kterou zvládneme vyrobit sami, je pot-pourri. Je to aromatická směs uložená v dekorativní nádobě, která obsahuje nejčastěji hoblinky vybraných druhů vonných dřev, bylinky, nejrůznější plody a koření. U prodávaných pot-pourri je většinou upřednostňován buď dekorační, nebo aromatický účinek, čehož je často dosaženo i uměle přidáním barviv či chemickou parfemací. Doma si však můžeme vytvořit tuto směs zaručeně čistě přírodní.

Z bylinek se do těchto vonných směsí hodí například levandule, máta, eukalypt, yzop a meduňka. Použít můžeme i sušené okvětní plátky růží, květy hortenzie, jasmínu, bodláku či měsíčku lékařského. Z koření je výtečná skořice, badyán, hřebíček, kuličky nového koření, kardamom nebo chilli papričky. Ve směsi se krásně vyjímají i citrusy, stačí vybrané citrusové plody nakrájet na plátky a nasušit. Přidat je možné také ovocné křížaly a další nasušené plody včetně šípků, hložinek, trnek a jeřabin.

Záleží jen na nás, co vše použijeme, co máme k dispozici a příjemně nám voní. Nemusíme se obávat ani přidat něco méně obvyklého, třeba jehličí ze smrku a borovice. Pokud máme stále pocit, že je směs příliš málo aromatická, je možné vůni podpořit nakapáním pár kapek vybraného éterického oleje. Na závěr vsypeme směs do dekorativní nádoby – může jít třeba o dřevěnou, skleněnou či porcelánovou misku, proutěný košíček nebo průhledný šifónový pytlík.

To, jaké podzimní dekorace si vyrobíme, záleží jen na našich dovednostech, fantazii a tom, co máme zrovna po ruce. Ale i velice jednoduchá dekorace dokáže domov krásně zútulnit a je příjemným pohlazením na duši.

Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský.

Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský. Bylina, jejíž bílé pruhy na listech vznikly dle staré legendy z pár kapek mléka...

Víte, k čemu slouží estragonová silice?

Estragon je známý především jako aromatické koření, které má tradici hlavně ve francouzské kuchyni, ale poměrně běžně se používá i...

Bylinky proti parazitům

Výzkumy dokazují, že 85% populace je nakažena nějakou parazitární infekcí. Někteří paraziti jsou schopni denně naklást stovky až tisíce...