Achiote Oreláník barvířský

Sušené listy se nazývají achiotec a působí protizánětlivě, antisepticky, svíravě, močopudně, projímavě a protibakteriálně. Používají se jako prostředek proti horečkám, nevolnostem, k povzbuzení ... více o Achiote

Země původuPeru
Latinský názevBixa orellana

Podobné jako Achiote

Achiote

Vše o Achiote

Popis

Sušené listy se nazývají achiotec a působí protizánětlivě, antisepticky, svíravě, močopudně, projímavě a protibakteriálně. Používají se jako prostředek proti horečkám, nevolnostem, k povzbuzení trávících procesů a regulaci metabolizmu. Urychlují léčbu bakteriálních zánětů ústní dutiny a hojení ran a kožních infekcí. Jsou silným antioxidantem a používají se také při nádorových onemocněních. Posilují funkci ledvin, působí proti zánětům močového a pohlavního ústrojí. Jsou využívány při redukčních dietách. Testy prokázaly, že ničí bakterie Escherichia coli a Staphylococcus aureus. V Peru jsou považovány za afrodiziakum. Zevně ve formě obkladů poskytují listy i kůra úlevu při bolestech hlavy.

Achiote je též známé pod názvy anato, achiotec, achiotl, achote nebo urucu. Zářivě červené plody této amazonské rostliny mají tvar srdce a obsahují pomerančově červená semena, jejichž slupka je zdrojem přírodního barviva. Barvivo z achiote chrání před bodnutím hmyzem a pomáhá při hojení ran. Užívá se rovněž k barvení tkanin, uměleckých děl a obrazů. V potravinářském odvětví barvivo dodává produktům žlutou nebo pomerančovou barvu a používá se k barvení sýrů jako je např. cheddar, eidam, gouda, margarínu, másla, uzených ryb, zmrzlin a dezertů. Bixin je rovněž používán v kosmetickém průmyslu při výrobě kosmetických a opalovacích krémů, mýdel a dalších přípravků k ošetřování pokožky. Olej anatto získaný ze semen změkčuje pokožku a vysoký obsah kartenoidů zajišťuje i vynikající antioxidační vlastnosti. Používá se při výrobě repelentů, k barvení dřeva, tkanin, vlny, kůží i k výrobě barev. V tradiční peruánské medicíně je achiote velmi populární, protože všechny části rostliny mají léčivou sílu. Čerstvě vylisovanou šťávu z listů používají jako oční kapky při zánětech a infekcích. Rozdrcené čerstvé plody se používají díky svým svíravým účinkům k hojení ran, popálenin, puchýřů, vředů a hemeroidů. Slupky ze semen jsou prostředkem proti cizopasníkům.

Použití Achiote

Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se achiote používá při jaterních chorobách a hepatitidě, zánětlivých onemocněních pokožky a kožních infekcích, dále při kašli, angíně, zánětu mandlí, hrtanu a dýchacích cest. Odstraní pálení žáhy, přinese úlevu při hemeroidech a bakteriálních zánětech a mykózách. Snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi a působí proti parazitům.

Účinné látky

Sušené listy obsahují flavonoidy, alkaloidy, steroidy a saponiny, semena obsahují mimo jiné složky bixin, noirbixin a anatto

Výskyt

Achiote je keř nebo nevelký strom. Vyskytuje se hlavně v Peru, Brazilii, Mexiku a Kolumbii.

Příprava Achiote

Odvar- čaj - 8 - 10 listů -cca 5 g zalít 1 l studené vody, mírně 5-10 minut povařit, nechat zchladnout ascedit. Užívá se 3x denně 1 šálek.

 

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhoté ženy a diabetiky, může zvyšovat hladinu krevního cukru a zesilovat účinky léků užívaných k léčbě vysokého krevního tlaku.