Bazalka pravá

Bazalka je mimořádně univerzální bylinka. Odjakživa je považována za posilující a osvěžující léčivou rostlinu, která zvyšuje vitalitu, prospívá při únavě, nespavosti a celkovém ubývání ... více o bazalce

Latinský názevHerba basilici
Teplota vaporizacedo 130°C

Podobné jako Bazalka

Bazalka

Vše o bazalce

Popis

Bazalka je mimořádně univerzální bylinka. Odjakživa je považována za posilující a osvěžující léčivou rostlinu, která zvyšuje vitalitu, prospívá při únavě, nespavosti a celkovém ubývání sil. Pro dobrou schopnost uvolňovat křeče trávicího traktu a průdušek ji můžeme používat i při kašli. Zevně se nálevem z bazalky léčí afty a záněty v ústní dutině a paradentóza. Nejčastěji se však bazalka využívá jako koření v kuchyni.

V současnosti je jednou z vůbec nejoblíbenějších bylinek. Její původ je sice v jižní Asii, dnes je s ní ale spojována především jihoevropská kuchyně. Má peprně kořenitou chuť a příjemnou vůni. Bazalka je výtečným kořením především do těstovin, zeleninových salátů a na italskou pizzu. Skvěle se hodí k sýrům, na čerstvá rajčata a všechny pokrmy z nich, je velmi chutná v bylinkových máslech a tvarohových pomazánkách. Lze ji použít i do polévek či masových jídel. Poměrně málo známá je skutečnost, že bazalka obsahuje celou řadu vitaminů a minerálů, má také významný obsah omega 3 mastné kyseliny.

 

Použití bazalky

 

Účinné látky

Bazalka obsahuje hlavně silice (až 1,5%) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem) a linalolem a přibližně 5% tříslovin, flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, bazalkový kafr, tanin, cinoel a jiné látky. 

Výskyt

Bazalka k nám byla dovezena jako koření z Asie, odtud se rozšířila v mnoha odrůdách do teplých oblastí celého světa. Ve volné přírodě u nás bazalka neroste, ale můžeme si ji vypěstovat.

Příprava bazalky

Nálev- čaj si připravíme zalitím 1 čajové lžičky 1/4 l vroucí vody, přikryté se nechá 15 minut louhovat. Pije se 3x denně jeden šálek po jídle a před spaním. Je také důležitou součástí posilujících aromatických koupelí, kdy se používá samostatně nebo ve směsích 1 - 2x týdně. 

Lidové názvy bazalky

Tato bylina je známa také pod názvy bazalička, bazalika, bazilika, německý pepř, parfém lásky nebo voňavý hřebíček.

Zajímavé odkazy