Bříza bělokorá

Bříza je prospěšná při infekcích a zánětech močových cest. Je močopudná, působí však velmi jemně, jelikož neobsahuje dráždivé silice a tak nezatěžuje ledviny. Lze ji tedy používat i dlouhodobě, ... více o bříze

Latinský názevFolium betulae

Vše o bříze

Popis

Bříza je prospěšná při infekcích a zánětech močových cest. Je močopudná, působí však velmi jemně, jelikož neobsahuje dráždivé silice a tak nezatěžuje ledviny. Lze ji tedy používat i dlouhodobě, např. při tvorbě močových kamenů a písku. Pomáhá proti padání vlasů, čistí krev a snižuje koncentraci kyseliny močové v krvi. Často bývá součástí jarních očistných kúr, kdy současně nesmíme zapomenout na vydatný příjem tekutin, alespoň 2 litrů denně.

Hlavní léčivou vlastností břízy je močopudnost. Je prvotřídním lékem na všechny nemoci ledvin a vylučovacího ústrojí. Bříza ledviny posiluje a zlepšuje jejich činnost. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto chorobách. Její působení podporuje i značný obsah vitaminu C. Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek a přitom nemá vedlejší účinky, takže ji můžeme užívat neomezeně. Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů. Zevně se březový odvar používá při chronickém podráždění kůže a do posilujících koupelí.  

Léčivé vlastnosti břízy

  • posiluje ledviny
  • močopudnost
  • pomáhá při obřížích s ledvinovými a močovími kameny
  • pomáhá při revmatismu
  • dezinfikuje vlasovou pokožku

 

Bříza

Použití břízy

Březové listy působí močopudně, užívají se proto zejména při chorobách ledvin a močových cest. Ulevuje i svalovým bolestem. Březové pupeny se používají při zánětech a odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny. 

Účinné látky

List břízy obsahuje flavonové glykosidy (cca 2%), silice (cca 0,05 až 0,5%, v pupenech až 6%), pryskyřice, třísloviny (5 až 9%), vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy.

Výskyt

Bříza roste v přirozením prostředí volně, zvláště na vřesovištích, ve světlejších lesích a jejích okrajích, na pasekách, rašeliništích, pastvinách a na skalách.

Příprava břízy

Nálev - čaj připravíme tak, že jednu čajovou lžičku drogy přelijeme 1/4 l šálkem vroucí vody, 15 minut necháme louhovat. Pije se 2-3x denně. Ke zvýšení účinku se při přípravě čaje přidává na špičku nože jedlé sody. Odvar - 10 polévkových lžic sušených březových listů přelijeme 4 l vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 5 minut, poté necháme 15 minut louhovat. Odvar scedíme a přidáme do připravené koupele.

Lidové názvy břízy

Tato bylina je známa také pod názvy bereza, betonička, betouška, březka, břest, březa, březička, březina, bříza bílá, bříza bradavičnatá, břízka, bukvice brutnatá, bukvice černá, deruzda nebo panenka.

Zajímavé odkazy