Bukvice lékařská

Bukvice se používá při poruchách trávícího ústrojí a při dyspepsii vzniklé nedokonalým trávením. Pomáhá při léčení bolestí hlavy vyvolané nervovým vypětím, k posílení centrálního nervového ... více o bukvici

Latinský názevHerba betonicae
Bukvice

Vše o bukvici

Popis

Bukvice se používá při poruchách trávícího ústrojí a při dyspepsii vzniklé nedokonalým trávením. Pomáhá při léčení bolestí hlavy vyvolané nervovým vypětím, k posílení centrálního nervového systému, při nervové vyčerpanosti a lehčích depresích. Zmírní plicní a dýchací obtíže, bolesti v krku a astma.

Zázračné účinky bukvice jsou známy již od pradávna. Keltové bukvici uctívali jako posvátnou bylinu. Byla považována za rostlinu chránící před čáry, kouzly a zlými duchy - chránila každého, kdo ji měl u sebe. V noci pod polštářem prý chránila před přeludy a zlými sny. Často se vysazovala do zahrad, aby chránila dům od všeho zlého. Bukvice lékařská má všestranné použití a tvoří součást mnoha léčivých čajů. Používá proti průduškovému astmatu, to ji můžeme pít i samostatně. Blahodárně působí na dýchací cesty, přidává se do směsí čajů při suchém kašli. Posiluje nervovou soustavu a užívá se na většinu obtíží souvisejících s hlavou, od bolestí a zapomnětlivosti, přes úzkost a ospalost způsobené nervovým napětím. Bukvice lékařská se využívá také na ženské obtíže, při bolestech v kříži a zánětech močových cest. Pomáhá při průjmech a poruchách trávení. 

Použití bukvice

Čaj z natě bukvice se používá při poruchách trávicího traktu a nechutenství, ulevuje při stavech dušnosti, mírně snižuje krevní tlak a je vhodná při nervové vyčerpanosti. Zevně se používá k ošetřování bércových vředů a při plísňových onemocněních. Při neklidném spánku s divokými sny se doporučuje naplnit malý polštářek asi půl kilogramem řezané a čerstvě usušené natě bukvice. Polštář vydrží asi 4 měsíce, pak je potřeba náplň vyměnit za čerstvou.

Účinné látky

Nať bukvice lékařské obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky. 

Výskyt

Bukvice roste podél cest, lesů a polí, v teplomilných doubravách, na křovinatých stráních, nehnojených, střídavě vlhkých loukách a pastvinách. 

Příprava bukvice

Nálev, čaj - 1 čajová lžička se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se 15 minut vylouhovat v přikryté nádobě. Nesmí se vařit. Teplý nálev se pije 2-3x denně. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Bukvice se dá užívat i ve formě prášku, 2- 3x denně na špičku nože. Pro zevní použití se obvykle připravuje koncentrovanější odvar. 

Dávejte si pozor!

Bylinka nemá žádné nepříznivé účinky, proto se doporučuje jako přísada i do různých preventivních čajových směsí a bylinkových vín.

Lidové názvy bukvice

Tato bylina je známa také pod názvy betonie, betonika, betonika lékařská, bukvice červená, bukvicová bylina, bylina hlavní, čistec červený nebo čistec lékařský.

Zajímavé odkazy