Chanca Piedra

Chanca Piedra je především známa pro své schopnosti odstraňovat močové a ledvinové kameny. Díky svým spasmolytickým a diuretickým účinkům uvolňuje hladké svalstvo a podporuje vylučování moči, kaménky ... více o Chanca Piedra

Latinský názevHerba phyllanthidi
Chanca Piedra

Vše o Chanca Piedra

Popis

Chanca Piedra je především známa pro své schopnosti odstraňovat močové a ledvinové kameny. Díky svým spasmolytickým a diuretickým účinkům uvolňuje hladké svalstvo a podporuje vylučování moči, kaménky tak opouští tělo přirozenou cestou. Velmi účinně kaménky rozpouští a preventivně brání jejich tvorbě odbouráváním kyseliny močové. Rovněž pomáhá bojovat s častými infekcemi močového měchýře, mužům se záněty prostaty a ženám se sklonem k vaginálním infekcím. U žen také reguluje menstruační cyklus.

Chanca piedra patří mezi rostliny, jejichž léčivé účinky byly známy již v dávné historii. Svou popularitu získala především díky schopnostem odstranit z organizmu močové a žlučové kamínky, za což si vysloužila název drtič kamenů. Odvar stimuluje tvorbu žluči, posiluje funkci jater a zlepšuje trávení, zejména pak trávení tuků. Bylo potvrzeno, že jako antibakteriální prostředek působí Chanca piedra na zlatého styfylokoka a rovněž působí proti střevním parazitům

Použití Chanca Piedra

Protizánětlivé účinky čaje se projeví od zánětu jater a ledvin, přes žaludeční a střevní infekce až po obyčejná nachlazení. Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se používá při zánětech žlučovodů a žlučových kamenech, virovém zánětu jater (žloutence), bakteriálních střevních infekcích a infekčních onemocněních trávícího traktu, nadýmání, průjmech nebo zácpách, jako prostředek ke snížení horečky při chřipce a nachlazení, při dně, revmatismu a bolestech kloubů, v dermatologii při plísních a mykózách. Preventivně působí proti tvorbě žlučových a ledvinových kamenů, k očistě organizmu a podpoře léčby nádorových onemocnění.

Účinné látky

alkaloidy - entnorsekurin, fylokrizin, norsekurin, steroly - beta-sitosterol, 24-izopropylcholesterol, lignany - phyllantin, phyllinirurin, phylltetralin, hypophyllantin, lintetralin, niranthin, nirfilin, nirtetralin, nirurin, terpeny - cymen, limonen, lupeol, flavonoidy - astragalin, niruretin, kvercetin, kvercitrin, rutin, třísloviny, saponiny, vitamin C. 

Výskyt

Roste divoce v tropickém pásmu Peru. Je to nevelká rostlina dorůstající 30-60 cm. Listy má elipsovitého tvaru, protilehle uložené, malé bílé nebo žluté květy. Plody jsou kulaté, částečně zploštělé, složené ze tří částí, ve kterých jsou semena. Jako léčivá se využívá její nadzemní část.

Příprava Chanca Piedra

Odvar - čaj připravíme zalitím 1-2 lžic byliny 1l studené vody a 5 min povařením na mírném ohni. Užívá se 3x denně. Při kúře k odstranění kamenů je doporučeno užívat Chanca piedra s Cola de caballo, společně povařené. Doba trvání takové kúry je individuální, od jednoho do tří měsíců.

Dávejte si pozor!

 Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Nepřekračujte doporučené dávkování.