Chrpa polní

Dříve se květ chrpy používal při nechutenství, poruchách trávení, při zánětech spojivek a proti lupům. Dnes se chrpa přidává do směsí hlavně pro svoji krásně modrou barvu. ... více o chrpě

Latinský název Cyani flos

Podobné jako Chrpa

Chrpa

Vše o chrpě

Popis

Dříve se květ chrpy používal při nechutenství, poruchách trávení, při zánětech spojivek a proti lupům. Dnes se chrpa přidává do směsí hlavně pro svoji krásně modrou barvu.

Chrpa je medonosná rostlina a často je využívána pro kosmetický průmysl. Léčivé účinky chrpy působí především v oblasti očí a to formou obkladu při zánětech a unavených očích. Dále se květům chrpy přisuzuje močopudný a žlučopudný účinek. Sušený květ se přidává do směsí pro lepší zažívání.

Použití Chrpy

Čaj ze sušených květů chrpy pomáhá tlumit otoky, působí močopudně a žlučopudně, je prospěšný při nemocech ledvin, pomáhá při nechutenství a příznivě ovlivňuje zažívání. Čistí krev, má detoxikační a mírné dezinfekční účinky a ulevuje při očních potížích

Účinné látky

Květ chrpy obsahuje antokyanová barviva - succinylcyanin neboli centaurocyanin, flavonoidy, hořčiny

Výskyt

Chrpa roste hlavně na polích, ladem ležících zaplevelených plochách, na suchých mezích, podél cest a na slunných stráních a lesních mýtinách téměř po celém světě.

Příprava Chrpy

Nálev - čaj připravíme zalitím 1 lžičky sušené drogy 1/4 l šálkem vroucí vody, zakryté se nechá 15 minut vylouhovat, popíjí se 1 – 2x denně. Nálev na vnější použití připravíme zalitím 1 polévkové lžíce sušeného květu 1/4 l hrnkem vroucí vody, zakryté se nechá 10 minut vylouhovat. Po vychladnutí a přecezení používáme k obkladům očí.

Lidové názvy Chrpy

Tato bylina je též známá pod názvy charba, modráček, modrák, světlák, sinokvět, jesenecchrpa

Zajímavé odkazy