Cola de Caballo

Cola de caballo je peruánská odrůda přesličky rolní. Má močopudné a stahující účinky, působí proti zánětům močových cest, zastavuje krvácení a pomáhá i při vnějším použití na hojení ran. Rostlina ... více o Cola de Caballo

Latinský název Equisetum arvense
Cola de Caballo

Vše o Cola de Caballo

Popis

Cola de caballo je peruánská odrůda přesličky rolní. Má močopudné a stahující účinky, působí proti zánětům močových cest, zastavuje krvácení a pomáhá i při vnějším použití na hojení ran. Rostlina je velice bohatá na obsah minerálů - zejména velké množství křemíku. Křemík je pro správnou činnost organismu velmi důležitým prvkem.

Křemičitany se varem rozpouštějí ve vodě a díky tomu jsou dokonale vstřebatelné v trávícím traktu. Křemík je nezbytný k dobrému fungování organizmu a má i pozitivní vliv na metabolizmus. Napomáhá soudržnosti tkání, zpevňuje cévní stěny a předchází arterioskleróze. Cola de caballo pomáhá při bolestivém močení, při ledvinových a žlučových kamenech, při onemocnění prostaty, při onemocnění pojivových tkání a vaziva (kolagenózy), při osteoporóze, dezinfikuje žaludek a střeva. Zevně se používá k výplachům při infekcích dutiny ústní a k omývání vředů a akné. Nedostatek křemíku je příčinou různých kožních onemocnění
Použití Cola de Caballo

Cola de Caballo je již dávno známa v lidové medicíně svými účinky čistícími organizmus od toxických látek, hemostatickými a protizánětlivými (zvláště močových cest) a také dezinfekčními, svíravými, zastavujícími krvácení a mírně protibolestivými. Pomáhá při tuberkulóze, čistí krev, dezinfikuje žaludek a střeva, v případech zlomenin urychluje jejich srůst. Díky vysokému obsahu minerálů je používána jako prostředek proti osteoporóze. Zevně slouží k omývání vředů, ran, oděrek a aftů. Posiluje celý organizmus.
Díky vysokému obsahu křemičitanů je rostlina Cola de Caballo "drsná" a Indiáni používají jejích výhonků k leštění dřevěných a kovových předmětů jako přírodní "smirkový papír".  

Účinné látky

Alkaloidy - palustrin, equisetonin (stopově), organické kyseliny (jablečná, akonitová, salicylová), flavonoidy (s aglykony kvercetinem, luteolinem, kemferolem), saponiny (ekvisetonin), třísloviny (stopově), fytosteroly, ve vodě rozpustnou kyselinu křemičitou, (0,6-0,8 %; celkový obsah 6-8 %), minerály - Ca, Mg, Cr, Fe, Al, K. Po spálení rostliny představují minerální látky v popelu až 70 %.

Výskyt

Cola de caballo roste na mokrém podloží na pobřeží, v horách i džungli na celém území Peru, dorůstá výšky až 3 metry. Je jednou z nejstarších rostlin na světě. Tato peruánská odrůda přesličky rolní, rostoucí ve zvláštních klimatických podmínkách a v zemi s bohatými zásoby minerálních látek, patří k živoucím fosíliím, používala se již v dávné historii.

Příprava Cola de Caballo

Odvar - 1-2 lžíce byliny zalijte 3/4 l studené vody a povařte 10 minut na mírném ohni. Sceďte. Užívá se 3x denně 1/4 l šálek, dětem starším 3 let můžeme podat půl šálku. K zevnímu použití se připravuje odvar silnější, použijte menší množství vody.

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy, malé děti a osoby se zvýšeným krevním tlakem.  Nepřekračujte doporučené denní dávkování.