Dobromysl oregáno

Dobromysl obecná tlumí křečovité bolesti, zlepšuje vylučování žluči a povzbuzuje chuť k jídlu. Pomáhá při úporném kašli a při onemocnění dýchacího ústrojí. Reguluje stolici při průjmech. Zevně ... více o Dobromysli

Latinský názevHerba origani
Dobromysl

Vše o Dobromysli

Popis

Dobromysl obecná tlumí křečovité bolesti, zlepšuje vylučování žluči a povzbuzuje chuť k jídlu. Pomáhá při úporném kašli a při onemocnění dýchacího ústrojí. Reguluje stolici při průjmech. Zevně se odvar z dobromysli používá k přípravě posilujících koupelí. Dobromysl je známá jako koření oregáno, které se používá při přípravě pizzy.

Z mnoha dobrých účinků dobromysli se nejčastěji využívá její schopnost čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. Už její jméno naznačuje, že má pozitivní účinek na nervovou soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus a zlepšuje krevní oběh - to všechno jsou účinky, které určitě zlepší i naši mysl. Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože tonizuje celý organismus, uleví od bolestí kloubů a svalů. Velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Žádné škodlivé účinky dobromysli nebyly zjištěny, je to bylinka, která posiluje a zlepšuje náladu, přesto by se neměla užívat v nadměrných dávkách. Dobromysl se objevuje i v zubních pastách, kosmetice a parfémech.

Použití Dobromysli

Nať dobromysli působí dezinfekčně, je dobrá na žaludek, pomáhá při plynatosti a upravuje stolici, zvláště při průjmech. Pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti cyklu a uvolňuje křeče

Účinné látky

Nať dobromysli obsahuje asi 0,4% silice (hlavně thymol thymol a karvakrol) a asi 8% tříslovin, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.

Výskyt

Dobromysl se vyskytuje na výslunných stráních, sušších trávnících, pasekách, mezích, železničních náspech

Příprava Dobromysli

Nálev - čaj připravíme zalitím 1 čajové lžičky 1/4 šálkem vroucí vody, přikryté necháme 15 minut vylouhovat. Užívá se obvykle 2x denně, ráno a večer. Odvar - 2 lžičky drogy přelijeme 1/4 l vody, přiklopíme a přivedeme k varu. Vaříme 10 minut a dalších 10 minut louhujeme. Poté scedíme. Odvar lze využít také ke kloktání a inhalacím nebo jako obklad na špatně se hojící rány.