Drmek obecný

Tato rostlina s latinským označením Vitex agnus castus disponuje mnoha českými lidovými názvy. Mohli jste již zaslechnout jména jako mnišský nebo divoký pepř, Abrahámův nebo také cudný strom, beránek ... více o drmku

Latinský názevfructus Vitex agnus castus
Drmek

Vše o drmku

Popis

Tato rostlina s latinským označením Vitex agnus castus disponuje mnoha českými lidovými názvy. Mohli jste již zaslechnout jména jako mnišský nebo divoký pepř, Abrahámův nebo také cudný strom, beránek čistý nebo vrba mořská. Mniši užívali nadzemní část rostliny k tomu, aby potlačili své libido a mohli dodržet celibát. Dnes však přínos drmku pro zdraví oceňují zejména ženy, kterým může pomoci při mnoha nepříjemnostech.

Pro lepší představu trochu popisu… Drmek je keř dosahující výšky i více než 5 metrů. Původem pochází ze Středomoří a přilehlých oblastí Asie. Má opadavé, na spodní straně světlé listy. Jeho květy mohou být růžové nebo modré až nafialovělé. Plody jsou peckovice, které mají podobu malých mírně ochlupených červenohnědých oválků. Je možné je sbírat v období září nebo října.

Již v antice byla tato rostlina zasvěcena bohyni plodnosti Héře. Není tak divu, že její účinky se orientují zejména na ženy. Veškeré již zmíněné obsažené látky při pravidelném užívání:

  • harmonizují menstruaci (mírní premenstruační syndrom, bolest v tomto období, přispívají k pravidelnému cyklu)
  • podporují otěhotnění, preventivně působí proti samovolným potratům
  • řeší obtíže v období menopauzy (návaly horka, potíže se spánkem, nervozitu)
  • urychlují průběh nachlazení
  • eliminují obtíže s trávením
  • léčí akné
  • pomáhají při nachlazení
  • u mužů brzdí nezhoubné zbytnění prostaty

Použití drmku

Pokud máte plody k dispozici, stačí jejich čajovou lžičku přelít vařící vodou, přiklopené nechat pár minut louhovat a poté pít teplé až třikrát denně. Dále lze z plodů zakoupit již hotovou tinkturu. Drmek se užívá i ve farmaceutickém průmyslu k výrobě léků právě pro mírnění různých ženských obtíží.

Při užívání se může velmi výjimečně objevit nevolnost, zvracení, kopřivka nebo bolesti hlavy. Ve valné většině případů však konzumace drmku nepřináší žádné obtíže. Kontraindikován je však v těhotenství a v době kojení. Porada s lékařem je vhodná též v případech, kdy člověk užívá léky k terapii psychiatrických onemocnění.

Účinné látky

Tyto plody mají v léčitelství pestrou škálu využití. Ve svém nitru se pyšní zastoupením silic s obsahem α-pinenu a β-pinenu, cineolu a limonenu. Jsou zde též  flavonoidy (např. kasticin, penduletin, orientin), iridoidní glykosidy, triterpenoidy a různé deriváty oleanolové kyseliny. Nalezneme v nich látky podobné hormonům, konkrétně progesteronu.

Výskyt

Původem je z teplých oblastí Evropy, roste ve středomořských oblastech, v Malé Asii až po Kavkaz.Příprava drmku

Nálev- čaj - jednu lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 15 minut vyluhovat. Užívá se teplé 3x denně.

 

Dávejte si pozor!

Zvláštní opatrnosti je třeba dbát u osob užívajících antipsychotika a léků proti početí.

 

Lidové názvy drmku

mnišský pepř, vitex jahňací

Zajímavé odkazy