fb Dvouzubec trojdílný - Bidens tripartita - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Dvouzubec trojdílný

Latinský názevBidens tripartita
Dvouzubec

Vše o Dvouzubci

Popis

S touto rostlinou se můžeme běžně setkat snad ve všech koutech naší země. Není se čemu divit, je tu totiž doma. A většinou je považována za obyčejný plevel. Ve skutečnosti je ale i něčím víc a my bychom mohli předchozí pojmenování upravit na „plevel, který léčí“.

Dvouzubec trojdílný zaujme nejenom svým jménem

Rostlina, která si vás „uloví“

Ano, je tomu skutečně tak. Dvouzubec trojdílný (Bidens tripartita) není příliš nápadná rostlina, ale přesto na sebe při vašich procházkách přírodou upozorní. Plodem je hnědozelená a přibližně 1 cm dlouhá nažka, na které se nachází dva nebo tři zuby (tedy tvrdé osiny) se zpětnými háčky. A právě ty mají tendenci se zachytávat na oděv člověka a srst zvířat, tímto jednoduchým způsobem se poté nažky šíří do nových míst.

Dvouzubec trojdílný je vzpřímenou jednoletou bylinou, která patří do čeledi hvězdicovitých a která může dosahovat až výšky jednoho metru, i když v přírodě převažují menší rostliny vysoké přibližně 10 – 60 cm. Lodyha rostliny je lysá, případně i ochlupená, a často má zbarvení do odstínů červené až hnědé. Pilovité listy jsou naopak kalně zelené a zúžené do křídlatého řapíku, po svém obvodu jsou zubaté, přičemž zuby směřují dopředu. Květenství tvoří úbory, které vyrůstají jednotlivě na koncích větviček. Samotné květní lůžko obsahuje okolo 50 trubkovitých květů, korunních plátků je pět a jsou hnědožluté barvy.

Dvouzubec

Jak jsme již uvedli v úvodu, rostlina je původní také u nás. Svůj původ má však nejenom v Evropě, ale rovněž ve střední a východní Asii. V současnosti je pak druhotně rozšířená i na jiné kontinenty. A to, že se jedná o plevelnou rostlinu, napovídá, že se s ní můžeme setkat především na neudržovaných půdách. Protože jí vyhovuje vlhké prostředí, nejčastěji roste podél vodních toků, objevuje se v blízkosti rybníků a vodních nádržích. Pokud má dostatek vláhy, běžně se s ní můžeme setkat i na polích nebo například podél cest.

Dvouzubec je balzámem pro lidskou pokožku

Přestože se jedná o plevelnou rostlinu, její léčivé účinky za pozornost rozhodně stojí. Je totiž bohatá především na flavonoidy, ale obsahuje také další prospěšné látky. Zmiňme zde alespoň třísloviny, hořčiny, stopové prvky, silice, mangan nebo třeba vitamin C. Nespornou výhodou dvouzubce je jeho univerzální použití, kdy nejsou uváděny žádné kontraindikace nebo nežádoucí vedlejší účinky. Z toho důvodu jej lze doporučit opravdu všem, a to dokonce včetně dětí, těhotných a kojících žen.

Dvouzubec je známý zejména svým obecně blahodárným vlivem na pokožku, kdy přispívá k normálnímu stavu. Používá se při ekzémech a lupence, pro své antialergické účinky má schopnost ulevit také při různých kožních alergických reakcích. Prospěšný je i v péči o vlasovou pokožku, mimo jiné odstraňuje lupy a zabraňuje jejich tvoření.

Léčivá droga má i další zajímavé léčivé účinky. Podporuje látkovou výměnu, příznivě působí na metabolismus, je močopudná a potopudná. Je přírodním antirevmatikem. Kromě toho pomáhá při onemocnění jater a žlučníku, kladně ale působí také na slinivku a ledviny.

Z rostliny se používá sušená nať, ze které se dělá nejčastěji nálev, případně odvar (jež se ale povaří pouze krátce). Oblíbená je ale rovněž ve formě tinktury. S výtažky z dvouzubce se lze setkat i v kosmetice, využívá se při výrobě různých mastí, krémů a šamponů.

A na úplný závěr ještě jedna zajímavost. Dvouzubec trojdílný nemá jen dlouhou tradici v lidovém léčitelství a později i farmacii, ale jeho význam byl v minulosti také užitkový. Byl totiž zdrojem žlutého barviva, které sloužilo k obarvování příze.

Účinné látky

Hořčiny, třísloviny, silice, stopové prvky, flavonoidy, mangan, vitamín C.

Příprava Dvouzubec

1 lžičku byliny zalejeme šálkem studené vody, přivedeme k varu, vaříme 1 minutu, necháme 15 minut vyluhovat.