Fenykl obecný

Fenykl se v lidovém léčitelství používá vnitřně proti nadýmání, pro ulehčení odkašlávání a při podpoře kojení. Další použití je zejména při potížích s trávením u malých dětí. Zevně se ... více o Fenyklu

Latinský názevFructus foeniculi
Teplota vaporizacedo 130°C
Fenykl

Vše o Fenyklu

Popis

Fenykl se v lidovém léčitelství používá vnitřně proti nadýmání, pro ulehčení odkašlávání a při podpoře kojení. Další použití je zejména při potížích s trávením u malých dětí. Zevně se užívá k omývání očí při různých očních zánětech.

Plody fenyklu jsou nenahraditelnou bylinkou pro kojence a menší děti. Fenykl totiž výborně uvolňuje větry, působí proti plynatosti a střevním potížím, které často trápí děti, zejména v kojeneckém věku. Čaj z fenyklu se doporučuje i pro kojící matky, neboť povzbuzuje činnost mléčných žláz a jeho příznivé účinky se s mlékem přenášejí na dítě. Osvědčuje se i na ulehčení průběhu menstruace a jako mírně močopudný prostředek. Fenykl pomáhá uvolňovat hleny, proto se přidává do čajových směsí na průdušky. Při zevním použití slouží silný odvar z fenyklu k omývání očí při zánětech očních spojivek. Homeopaté používají roztoky jako prostředek pro léčbu očí a na zvýšení tvorby mléka kojících žen.

Použití Fenyklu

Složky silice fenyklu uvolňují křeče hladkého svalstva, odstraňují nadýmání, působí dezinfekčně a uvolňují ze zanícených horních cest dýchacích hleny. Užívá se vnitřně v nálevu i v prášku k posílení žaludeční a střevní činnosti.

Účinné látky

Semena fenyklu obsahují éterický olej mimo jiné s anetholem, fenchonem, estragolem, pinenem a limonenem, flavonoidy, kumarin

Výskyt

V různých odrůdách se fenykl pěstuje na celém světě, jako koření i jako léčivo.

Příprava Fenyklu

Nálev- čaj připravíme zalitím 1 čajové lžičky 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vylouhovat. Užívá se teplý 2x denně, ráno a večer. Odvar k zevnímu použití - 2 lžičky plodu fenyklu přelijeme 1/4 l vody, necháme přejít varem a louhujeme 15 minut. 

Dávejte si pozor!

V malých dávkách je fenykl neškodný, silnější dávky nebo dlouhodobé užívání však může vyvolat podráždění ledvin, žaludku a střev, projevující se bolestmi. Čistou silici nepodáváme malým dětem, může působit dráždivě!

Lidové názvy Fenyklu

Tato bylina je známa také pod názvy italský kopr, římský kopr, boloňský fenykl, vlašský kopr nebo sladký kopr či úkrop

Zajímavé odkazy