Jahodník obecný

Jahodníkový list se používá jako sílící prostředek v době rekonvalescence, neboť obsahuje značné množství minerálních látek a vitamin C. Používá se k dezinfekci při průjmových onemocněních, při ... více o Jahodníku

Latinský názevFolium Fragariae
Jahodník

Vše o Jahodníku

Popis

Jahodníkový list se používá jako sílící prostředek v době rekonvalescence, neboť obsahuje značné množství minerálních látek a vitamin C. Používá se k dezinfekci při průjmových onemocněních, při chorobách ledvin a ledvinových kaméncích. Zevně se jahodník může použít v obkladech při krvácivých hemeroidech a mokvaných ranách.

Jahodník působí mírně svíravě a protizánětlivě, užívá se při zánětech střevní sliznice spojených s průjmy, zlepšuje metabolismus kyseliny močové, snižuje lámavost vlásečnic. Jako kloktadlo se jahodníku užívá při zánětech v ústní dutině či při zápachu z úst. Chvála jahodníkového čaje nemá konce, protože čaj je nejen lahodný a chutný, ale i mimořádně zdravý. Proslulý botanik Linné jím léčil například dlouhotrvající dnu. Jahodník pomáhá při léčení cévních obtíží, při hemeroidech a při chudokrevnosti. Hlavní přednost jahodníku spočívá v širokém a všestranném působení na celý organismus. Můžeme jej užívat neomezeně, tím se stává nejdůležitější, zdravotně preventivní rostlinou. Každý kdo si chce zachovat zdraví, měl by častěji pít jahodový čaj. Je výborný i samostatně, ještě lepší je však v kombinaci s plody šípku a listy borůvky, maliníku a ostružiníku. Plody obsahují značné množství vitaminů A,B a C, působí mírně močopudně, čistí krev a upravují trávení a stolici.

Použití Jahodníku

Jahodník má svíravé a stahující účinky, pije se jako močopudný prostředek s účinkem proti kožním vyrážkám. Používá se do čajových směsí při jarních bylinných kůrách. Je posilujícím prostředkem pro rekonvalescenty.

Účinné látky

Obsahuje až 10% tříslovin, flavonoidy, kvercitrin, kvercetin, třísloviny, vitamín C, draslík 

Výskyt

Paseky, světlé lesy, lesní okraje a cesty, lesní křovinaté stráně, sutě, příkopy.

Příprava Jahodníku

Nálev - čaj připravíme zalitím 1 lžičky listů jahodníku 1/4 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3 – 5 x denně. Jemný čaj - 1 čajovou lžičku listu jahodníku, 1 díl maliníku a 1 díl ostružiníku spaříme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a ještě horké užíváme 3x denně. U lidí alergických na čerstvé jahody, může nastat nežádoucí reakce také na tuto drogu!

Lidové názvy Jahodníku

Tato bylina je známa také pod názvy červené jahody, jahodníček, jahodník pospolitý, podzemek, podzemská jahoda, zemnice nebo zemské jahody.

Zajímavé odkazy