Jehlice trnitá

Jehlice se pro svůj močopudný účinek používá při močových kaméncích, zánětech močového měchýře a revmatických onemocněních. Pomáhá při poruchách metabolismu nebo zadržování vody v organizmu. ... více o Jehlici trnité

Latinský názevRadix ononidis
Jehlice

Vše o Jehlici trnité

Popis

Jehlice se pro svůj močopudný účinek používá při močových kaméncích, zánětech močového měchýře a revmatických onemocněních. Pomáhá při poruchách metabolismu nebo zadržování vody v organizmu. Zevně se odvar z kořene jehlice používá při kožních vyrážkách a hemeroidech. 

Jehlice trnitá podporuje vylučování kyseliny močové, takže je užívána zejména jako diuretikum při močových kamenech, vodnatelnosti nebo při zánětech ledvin či močových cest. Příznivě působí i při léčbě revmatismu a dny, má vliv na látkovou výměnu, lymfatický systém a činnost žláz s vnitřní sekrecí. Mírně zvyšuje krevní tlak, prohlubuje práci srdce. 

Použití Jehlice trnité

Jehlici trnitou použijeme k proplachovací terapii při zánětlivých onemocněních močovodů, k předcházení vzniku močových kamenů a jejich léčení. Podpůrně působí při léčbě dny. Má příznivý vliv na lymfatický systém a na funkci žláz s vnitřní sekrecí. 

Účinné látky

Obsahuje isoflavonové glykosidy (např. ononin, ononid, onon, onospin), tryterpenoidní glykosidy, cyklitol ononitol a silice.

Výskyt

Suché louky, pastviny, křovinaté stráně, svahy, okraje cest, na půdách chudých, těžkých, minerálních až zasolených, obvykle vápnitých.

Příprava Jehlice trnité

Nálev - 2 kávové lžičky kořene jehlice trnité se přelijí vařící vodou a 30 minut se nechá louhovat. Pije se 2 - 3x denně mezi jídly, po jednom šálku. 

Dávejte si pozor!

Vzhledem k tomu, že jehlice vyplavuje z těla v hojné míře minerály, je vhodné ji brát pouze 5 nebo 6 dní v týdnu a při déletrvají léčbě je dobré vždy po 3 týdnech udělat přibližně 1 týden trvající přestávkuJehlice není vhodná pro děti. Při užívání čaje z kořene jehlice je třeba dbát na dostatečný příjem dalších tekutin. 

Lidové názvy Jehlice trnité

Tato bylina je známa také pod názvy babí hněv, hadamův vínek, jehličí, jehly vochličné, mužská láska, podnepich, řapík nebo řepík.

Zajímavé odkazy