Jiaogulan Pětilistý ženšen

Léčebné účinky pětilistého ženšenu byly známy již v dávných dobách a v čínských herbářích se objevuje již před 600 roky jako rostlina nesmrtelnosti. Je prokázáno, že v  oblastech, kde ... více o Jiaogulanu

Latinský názevGynostemma pentaphyllum
Jiaogulan

Vše o Jiaogulanu

Popis

Léčebné účinky pětilistého ženšenu byly známy již v dávných dobách a v čínských herbářích se objevuje již před 600 roky jako rostlina nesmrtelnosti. Je prokázáno, že v  oblastech, kde se vyskytuje nejvyšší procento lidí starších 100 let a kde je nejnižší úmrtnost na nádorová onemocnění, je právě v čínských provinciích, kde se z této rostliny popíjí čaj pravidelně. Název „Pětilistý ženšen“ získala tato bylina pro účinnost obsažených léčivých látek - gypenosidů, které jsou velmi podobné ginsenosidům v ženšenu pravém. Vědecké testy uvádějí až 4x vyšší účinost na lidský organizmus než u ženšenu pravého.

Účinky látek obsažených v jiaogulanu byly podrobeny vědeckým testům a bylo prokázáno mnoho prospěšných vlivů na lidský organismus. Pětilistý ženšen se řadí mezi antioxidanty, adaptogeny, antistresory a harmonizátory -příznivě ovlivňuje funkce celého organismu. Kladně ovlivňuje trávení, posiluje imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá upravovat nespavost, zlepšuje funkce jater a ledvin, snižuje hladinu cukru v krvi. Pozoruhodná je i schopnost regulovat a harmonizovat krevní tlak, kdy nízký zvyšuje a vysoký naopak snižuje. Používá se jako prevence proti infekční žloutence, nádorovýn onemocněním, kardiovaskulárním nemocem - mrtvici a infarktu. U osob užívajících jiaogulan byla pozorována lepší fyzická kondice, vytrvalost a rychlejší reakce.

Použití Jiaogulanu

Jiaogulan působí příznivě na celý trávicí trakt, zlepšuje fyzickou i psychickou kondici, podporuje správné dýchání a zvyšuje odolnost proti stresu. Jiaogulan je dekorativní popínavá rostlina, kterou můžete pěstovat i doma v květináči jako pokojovou rostlinu,nebo venku na zahradě. Je mrazuvzdorný, vydrží teploty až do -15 °C a vyhovuje mu běžný zahradnický substrát.

Účinné látky

Jiaogulan obsahuje 82 různých saponinů, gypenosidy

Výskyt

Jiaogulan roste v horských oblastech jižní Číny, Thajsku a Japonsku

Příprava Jiaogulanu

Nálev -čaj -jednu lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody a nechte 3 -5 minut vylouhovat. Maximální dávka jsou čtyři šálky denně. Čerstvé mladé lístky lze také přidávat do zeleninových salátů.

Dávejte si pozor!

Nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky způsobené užíváním této byliny.