Komonice lékařská

Komonice lékařská se používá proti kašli, chorobám průdušek a při dechových obtížích. Pomáhá proti srážení krve, jako prostředek uklidňující, uvolňující křeče a protizánětlivý. Komonice ... více o Komonici

Latinský názevHerba meliloti
Komonice

Vše o Komonici

Popis

Komonice lékařská se používá proti kašli, chorobám průdušek a při dechových obtížích. Pomáhá proti srážení krve, jako prostředek uklidňující, uvolňující křeče a protizánětlivý. Komonice má schopnost uvolňovat cévy a zlepšovat  krevní oběh. To zdůvodňuje její široké využití při léčení trombózy, zánětu křečových žil a poruch krevního oběhu. Velmi dobrá je komonice jako prevence proti infarktu. 

Látky obsažené v nati komonice tlumí činnost hladkého svalstva, užívá se proto při chronickém bronchiálním kataru, při vysokém krevním tlaku (způsobený speciálně přechodem), při křečích v malé pánvi, při střevní kolice i jako prostředek proti nespavosti. Komonice se rovněž užívá jako prostředek omezující srážlivost krve (způsobuje kumarin), čehož se využívá v prevenci embolií. V homeopatii se komonice nasazuje proti bolestem nervů, bolestem hlavy a migréně.

Použití Komonice

Komonice se používá při léčbě křečových žil, hemeroidů, zánětu žil s otoky dolních končetin a bércových vředů. Zevně se komonice používá ve formě masti, tinktury, kloktadla a jako přísada do koupele. Hojí též opuchliny a vředy, pomáhá při bolestivých otocích kloubů a při revmatických bolestech. 

Účinné látky

Obsahuje kumarin (asi 0,9%), melilotin (asi 0,2%), melilotosid, purinové deriváty, alantoin, kyselinu alantoinovou, melilotovou a močovou, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, cholin, slizy a fytoncidy.

Výskyt

Suché stráně, rumiště, okraje cest, náspy, lomy, preferuje půdy středně těžké až lehké, skeletové, neutrální až alkalické, dusíkaté a stanoviště slunná až mírně zastíněná.

Příprava Komonice

Nálev - jednu lžičku sušené natě přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se vlažné obvykle 2x denně, ráno a večer. Odvar k obkladům si připravíme tak, že 2 polévkové lžíce natě zalijeme 0,5 l vody, přiklopíme a přivedeme k varu. Zvolna vaříme 10 minut, poté scedíme.

Dávejte si pozor!

Komonici by zásadně neměli užívat lidé trpící poruchami krevní srážlivosti! Bylina má silné účinky, proto je třeba pozorně sledovat dávkování a raději užívat menší množství, neboť komonice může vyvolat bolesti hlavy, ospalost a závratě. Nedoporučuje se ani dlouhodobé užívání, po 7-10 dnech musíme komonici přibližně na stejnou dobu vysadit.

Lidové názvy Komonice

Tato bylina je též známá pod těmito lidovými názvy: královský jetel, Bludov, kadeře sv. Jana, Kameníček, komonice, suchotník, zánovní, skalní jetel, kamenný jetel, horská vojtěška, žlutý kvítek

Zajímavé odkazy