Levandule lékařská

Z velmi široké škály uplatnění levandule dnes slouží v první řadě jako uklidňující prostředek při nervovém vyčerpání a při potížích se spaním. Čaj z levandule si poradí si i s takovými nepříjemnostmi ... více o Levanduli

Latinský názevFlos lavandulae
Teplota vaporizacedo 190°C
Levandule

Vše o Levanduli

Popis

Z velmi široké škály uplatnění levandule dnes slouží v první řadě jako uklidňující prostředek při nervovém vyčerpání a při potížích se spaním. Čaj z levandule si poradí si i s takovými nepříjemnostmi jako je bušení srdce, nezastavitelná třesavka, migréna a hysterické stavy. Látky obsažené v levanduli působí fytoncidně, potlačují růst baktérií, mají mírně tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu a mírně snižují krevní tlak. Levandule se osvědčila při křečových stavech žaludku a při rekonvalescenci, působí mírně močopudně a pomáhá upravovat střevní činnost při nadýmání a průjmech. Stimulují slinivku břišní k vyšší produkci enzymů. 

Jméno levandule je odvozeno od slova umývat, což napovídá, že se rostlina ve starověku používala především do koupelí a pro kosmetické účely. Inhalace levandulové silice může urychlovat léčení katarů průdušek, chřipky a angíny, silný odvar lze použít jako kloktadlo na drobné vřídky v ústní dutině. Mírně prohání, je dobrá i na játra a žlučník. Levandulová bylina nemá žádné nepříjemné účinky, ale v silných dávkách omamuje, proto při vnitřním užívání platí zásada, že se nesmí předávkovat. Pro dobrý a klidný spánek si do plátěného pytlíku vložte levandulový květ spolu s kozlíkem, tymiánem a chmelem a položte si pytlík vedle polštáře. Zevně se levandule užívá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně, protože její silice podporuje prokrvení pokožky. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu zlepšuje krevní oběh a celkově regeneruje organizmus dospělých i dětí. Stále větší oblibu si však levandule získává i jako koření v kuchyni.

Použití Levandule

Nálev z květů levandule se používá na uklidnění a proti křečovitým bolestem, jako prostředek mírně uklidňující nervy, např. předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti. Levandule ulevuje při zánětech žaludku, nadýmání a průjmech. Je mírné močopudná, Zevně se užívá do relaxačních koupelí. 

Účinné látky

Květy obsahují 1 až 3% silice (zejména linaliacetát, dále borneol, isoborneol, geraniol, lonalol, cineol, kafr a dalších asi 25 složek) a asi 12% tříslovin, dále třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. V nati je méně silice, ale více tříslovin.

Výskyt

Levandule roste v jižní Evropě divoce, u nás se pěstuje v zahradách pro svou aromatickou vůni.

Příprava Levandule

Nálev - čaj - 1 čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryjte a nechte 2-5 minut louhovat, poté přeceďte. Užívá se 3x denně. Na koupel se použije 50-100 g květů na 1-2 l vody, tekutina se přidá k vodě na koupání. Koupel by měla trvat 15-20 minut, půl až jednu hodinu před ulehnutím.

Dávejte si pozor!

Neužívat dlouhodobě, opatrnosti je třeba během těhotenství a kojení!

Lidové názvy Levandule

Tato bylina je známa také pod názvy devandula, devandule, dulenka, lavandula, lavandule, levandule, spikanárd, špika, špikanárd, špikrnágl nebo špikrnát.

Zajímavé odkazy

Máte dotaz? Napište nám zprávu.