Lnice obecná

Lnice působí blahodárně při nemocech žlučníku a jater, při žloutence. Takto působí i na celý zažívací trakt, na žaludeční a dvanácterníkové vředy. Pomáhá odstranit pálení žáhy. Osvědčila ... více o Lnici

Latinský názevHerba linariae

Vše o Lnici

Popis

Lnice působí blahodárně při nemocech žlučníku a jater, při žloutence. Takto působí i na celý zažívací trakt, na žaludeční a dvanácterníkové vředy. Pomáhá odstranit pálení žáhy. Osvědčila se jako podpůrný prostředek při zánětu ledvin a při léčbě zbytnělé prostaty.

Lnice  - kráska s hrozny žlutých květů

Na tuto vytrvalou rostlinu, která na první pohled zaujme svým květenstvím, můžeme narazit téměř ve všech koutech naší země. Je veliká škoda, že její vynikající prospěšné účinky, zejména příznivý vliv při léčbě hemoroidů a chorobách žlučníku, jsou stále nedoceněné.

Na náspech i skládkách, tam všude se vyjímá

Lnice je rod z čeledi jitrocelovitých, kam náleží přibližně 100 různých druhů. Všechny nalezneme v mírném podnebném pásu na severní polokouli, a to především v Evropě a Asii. Vůbec nejvíce je tato rostlina rozšířena v západní části Středozemí. Lnice roste také u nás, konkrétně tři její druhy - velmi vzácná je lnice rolní, téměř výlučně na jižní Moravě se daří lnici kručinkolisté a naopak na většině území je rozšířená lnice květel. S tou se můžeme také pod názvem lnice obecná. Nesmíme zapomenout ani na lidová pojmenování, některá jsou opravdu líbezná: paštička, žába, telecí čumák, ovčí hubičky.

Lnice

Lnice květel (latinsky Linaria vulgaris) je vytrvalá rostlina, která dosahuje přibližně do výšky 50 cm, má plazivý oddenek a většinou nevětvenou přímou lodyhu, na které se nachází přisedlé střídavé listy. Právě těmto listům vděčí za své pojmenování, jsou totiž podobné listům lnu, odtud se tedy vzal název lnice. Pokud na bylinku v přírodě narazíme, naši pozornost upoutá především nápadným hroznovitým květenstvím. Koncový hrozen tvoří zhruba 10 až 50 květů. Mají světle žlutou korunu, zatímco vyklenuté patro spodního pysku přechází spíše do oranžové. Plodem je tobolka vejčitého tvaru, ve které se ukrývá až neuvěřitelných 32 000 křídlatých semínek.

Rostlině se nejlépe daří na slunečných polohách, případně v polostínu. Vyhovuje jí lehká propustná písčitá a štěrkovitá půda. Bohužel místa, kde na ni běžně narazíme, nepatří v krajině často zrovna k těm nejčistším. Vyskytuje se podél plotů, budov, okrajů polních cest i silnic, na železničních náspech, v příkopech a na skládkách. Chceme-li tuto léčivku využít ke zdravotním účelům, je třeba zmínit, že naštěstí je hojná také na pastvinách či stráních.

Skvělý pomocník při kolikách i potížích se žlučníkem

Lnice květel je prastarou bylinou využívanou v lidovém léčitelství, i když v současnosti nepatří mezi léčivkami k těm nejznámějším. Uvádí se, že nejvíce zdraví prospěšných látek se nachází v květech rostliny. Sklizeň se provádí v letních měsících, sbírá se celá nezdřevnatělá kvetoucí nať, která se následně suší na vzdušném a stinném místě při teplotách do 40 °C.

Usušenou drogu můžeme užívat samostatně jako nálev nebo odvar, případně v čajových směsích. A s čím nám může lnice pomoci?

 • Výborná při problémech se žlučníkem (záchvaty, záněty aj.)
 • Příznivý účinek při potížích s játry (například hepatitidě)
 • Přináší úlevu při bolestivých kolikách (je to účinné spasmolytikum)
 • Vhodná při zánětech ledvin, ledvinových kamenech
 • Pomáhá při zánětu prostaty
 • Má mírně projímavý účinek
 • Je to diuretikum, účinná při zadržování vody v těle
 • Podpora při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů
 • Proti nepříjemnému pálení žáhy
 • Příznivý vliv při nadměrné plynatosti
 • Účinná při chronické zácpě (mírně změkčuje stolici)

Lnice květel se může aplikovat také zevně jako hojivá koupel, obklad (z kašovitého odvaru) nebo mast. A jaké jsou její účinky při zevním použití?

 • K léčbě bolestivých hemoroidů
 • Napomáhá hojení bércových vředů
 • Vhodná k léčbě různých kožních poranění
 • Ulevuje při zánětu spojivek a oční rohovky
 • Příznivý vliv při křečových žilách, celkově blahodárně působí na cévní systém
 • Údajně dokonce dokáže způsobit vyblednutí pih

Přestože se uvádí, že léčivka nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky, podobně jako v případě jiných bylin se nedoporučuje užívat dlouhodobě. Pro jistotu by se jí měly vyhnout těhotné a kojící ženy.

Účinné látky

Lnice obsahuje zejména flavonový glykosid linarin, linaricin, pektolinarin a neolinarin, alkaloid peganin, fytosteroly, organické kyseliny (linarová, mravenčí, octová, oxyglutanová, antirinová, askorbová), třísloviny, fytosteroly, pektin, cukry a minerální látky. 

Výskyt

Sytě žluté květní střapce lnice najdeme většinou u cest, na okrajích komunikací, na mezích, v příkopech, náspech, v kamenolomech, suchých trávnících, štěrkovištích, na polích, podél zdí a plotů.

Příprava Lnice

Nálev připravíme tak, že 1 lžičku natě přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme a pijeme 2x denně. Odvar na zevní použítí připravíme svařením 20 g sušené natě v 0,5 l vody. Užívá se podle potřeby, nejlépe 2 – 3x denně.

Lidové názvy Lnice

Tato bylina je známá též pod názvy jako bradavičník, hledík, hubička, hubilen, květel, květel obecný, krhavice, krvavice, krvavnice, len matky Boží, lněnice, ohnice, ovčí hubičky, pantoflíčky, paštička, povázka květel, pyštek, pyštěk, rozmarynka, rozrazil nebo zvěšinec.

Zajímavé odkazy