Maté Cesmína paraguayská

Yerba maté obsahuje nejen vitamÍny, minerály a stopové prvky, ale také mimořádně účinné látky, které posilují imunitní systém, působí proti mnoha alergiím a senné rýmě. Pravidelné popíjení maté ... více o Maté

Latinský názevMate folium
Maté

Vše o Maté

Popis

Yerba maté obsahuje nejen vitamÍny, minerály a stopové prvky, ale také mimořádně účinné látky, které posilují imunitní systém, působí proti mnoha alergiím a senné rýmě. Pravidelné popíjení maté působí na celý lidský organismus omlazujícím efektem. Vliv Yerby maté na úpravu tělesné hmotnosti je při několikaměsíčním popíjení zřejmý. Yerba maté aktivuje látkovou výměnu, pročisťuje tělo od toxických látek a zmírňuje pocity hladu.

Yerba znamená list a mate je výraz pro vydlabanou malou tykev, ze které se maté popíjí. Dodnes patří popíjení maté ke společenským zvyklostem v krajích Jižní Ameriky. Maté obsahuje vysoký obsah kofeinu, který spolu s dalšími látkami povzbudí více než klasický čaj nebo káva, ale přesto není maté návykové. Tento nápoj obsahuje velké množství mateinu, který v kombinaci s aminokyselinami, vitamíny a minerálními látkami z něho činí zdravý a povzbuzující nápoj. Matein je látka -alkaloid- podobná kofeinu, ale není návyková. Při dlouhodobém užívání maté -v průběhu dne, nikoliv večer- pomůže odstranit poruchy spánku, neboť podporuje normalizaci cyklů spánku a bdění v lidském organismu.

 

Použití Maté

Maté působí povzbudivě a stimulačně, oddaluje nástup únavy, podporují trávení a napomáh odbourávat tukové zásoby v organizmu -výtažek z yerby maté je součástí mnoha přípravků na hubnutí, protože se podílí na snížení chuti k jídlu. Dále reguluje šetrným způsobem funkci ledvin, brání zadržování přebytečného množství tekutin v těle. Posiluje imunitní a nervový systém. Z další účinků je uváděno, že Yerba maté hraje roli při procesu čistění krve, zrychluje myšlenkové pochody, zlepšuje paměť, dodává energii, snižuje dopady alergických reakcí, působí močopudně, podporuje činnost trávící soustavy, zvyšuje odolnost organismu při extrémních podmínkách jako je zima, horko nebo stres či snižuje hladinu cholesterolu. Yerba maté díky obsahu vitamínů a minerálů působí proti škodlivým účinkům tzv. volných radikálů.

 

 

 

Účinné látky

Maté obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B5 a C, vápník, hořčík, mangan, železo, selen, draslík, křemík a fosfor, asi 15 druhů aminokyselin, stopové prvky a antioxidanty, kofein, matein, heobromin, theofylin

Výskyt

Yerba maté jsou lístky a stonky cesmíny paraguayské, stálezeleného stromu, který dorůstá přibližně 15 metrů. Vyskytuje se na území Argentiny, Brazílie, Paraguaye, Peru a Chile.

Příprava Maté

Čaj - 2-3 lžíčky- cca 4 g maté zalijete v konvici malým množstvím vlažné max 50°C vody tak, aby se vytvořila "řídká kaše". Je to proto, abychom vysokou teplotou nezničili chuť a cenné látky. Poté zalijte připravené maté vodou cca 70°-80 °C teplou, louhujte 5 minut a sceďte.

Dávejte si pozor!

Maté se prodává v několika variantách. Čistý odvar zeleného maté chutná natrpkle, ale jinak téměř nevýrazně. Pražené listy mají výraznou, lehce kouřovou chuť. Pokud si na ni zvyknete, určitě si tento nápoj zamilujete