Měsíček lékařský

Květy měsíčku se používají zevně na špatně se hojící rány, na vyrážky, na bércové vředy, na spáleniny a křečové žíly. Je to dáno jeho protizánětlivými a protiinfekčními účinky. Vnitřně se ... více o Měsíčku

Latinský názevFlos calendulae

Podobné jako Měsíček

Měsíček

Vše o Měsíčku

Popis

Květy měsíčku se používají zevně na špatně se hojící rány, na vyrážky, na bércové vředy, na spáleniny a křečové žíly. Je to dáno jeho protizánětlivými a protiinfekčními účinky. Vnitřně se užívá na podporu činnosti žlučníku a jater. Uklidňuje centrální nervovou soustavu a zlepšuje činnost srdce. Podporuje tvorbu nových tkání, zevně se používá na potírání plísní, bakterií a virů. 

Hlavní léčebné použití měsíčku je zevní, osvědčuje se na akné, ekzémy, opařeniny, pohmožděniny, většinou ve formě masti. Velmi dobře pomáhá při drobných poraněních a bolestech okolo nehtů, což také mohlo dát základ slovenskému pojmenování. Květní plátky rozvařené v sádle jsou velmi dobré i na křečové žíly, podlitiny, otoky, osvědčují se také proti plísni na nohách. Pro doplnění širokých účinků měsíčku lze doporučit jeho použití i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Působí příznivě na žlázy s vnitřní sekrecí. Dále se měsíček užívá při zánětu hltanu, na proleženiny, odřená místa, při zánětu kůže a při poškození kůže z ozařování. V kosmetice se využívá jeho schopnost zjemňovat pleť. Zajímavou vlastností měsíčku je, že při každém vnějším použití podpoří jeho účinky i vnitřní užívání, to znamená pít současně měsíčkový čaj v obvyklém dávkování. 

Použití Měsíčku

Měsíčkový čaj je účinný u gynekologických onemocnění, tlumí menstruační bolesti a ulevuje při potížích v přechodu. Příznivě působí na poruchy krevního oběhu a upravuje činnost srdečního svalu. Pomáhá při špatném zažívání, tlumí křečové stavy trávicího traktu, hojí vředy v žaludku. Zevně se používá na povrchní i hluboká poškození kůže.

Účinné látky

Karotenoidy, flavonoidy, deriváty faradiolu, vitamin C a vitaminy skupiny B

Výskyt

Měsíček je odedávna známý a vysoce oceňovaný ve Francii, u nás se pěstuje hlavně na zahrádkách, někdy i planě roste na rumištích.

Příprava Měsíčku

Nálev - čaj - jednu čajovou lžičku květů měsíčku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15  minut louhovat, pijeme před každým jídlem. Příprava odvaru k zevnímu použití - 10 lžiček sušeného květu měsíčku na 1 litr vody, vaříme 10 minut, připravíme obklad a přikládáme na potřebné místo.

Dávejte si pozor!

Měsíček můžeme bez obav užívat i dlouhodobě.

Lidové názvy Měsíčku

Tato bylina je známa také pod názvy bradavičné koření, deštná bylina, deštní bylina, dešťová bylina, kalendule, krusíček, květ nehtekový, květ nechtekový, květ umrlčí, nehtík, nechtík, nechtík lékařský, nechtový květ, nepravý šafrán, pampalík, pazourky, prstenčitá květina, ruský penicilín, sluníčko, slunovín, slunovrat, umrlčí karafiát nebo umrlčí květ.

Zajímavé odkazy