Moringa olejodárná

Zajímáte se o zdravý životní styl a rádi se obracíte na to, co nám dává příroda? Bylinky mají mnoho léčivých vlastností. Jednou z nich je moringa olejodárná, která nepatří mezi ty neznámější. ... více o Morinze

Země původuIndie
Latinský názevMoringa oleifera

Vše o Morinze

Popis

Zajímáte se o zdravý životní styl a rádi se obracíte na to, co nám dává příroda? Bylinky mají mnoho léčivých vlastností. Jednou z nich je moringa olejodárná, která nepatří mezi ty neznámější. Na naše zdraví má však blahodárný vliv. Obsahuje totiž zajímavé látky, které našemu tělu velmi prospívají. Pojďme si tuto rostlinku blíže představit.

Moringa olejodárná – zelené zdraví z přírody

Odkud pochází?

Moringa olejodárná byla objevena západní civilizací poměrně nedávno. V tradiční medicíně má však své pevné postavení. Původem pochází pravděpodobně z Himalájí. Tamní obyvatelé ji považovali za zázračný strom. Postupně se rozšířila do Afriky a na Madagaskar. V současné době se vyskytuje také v Americe, kam byla převezena. Najít ji můžeme také v Asii a v některých afrických zemích.

Moringa

Pestré využití v kuchyni

Moringa má pestré využití, lze zpracovat prakticky všechny části stromu od kořene, plody až po listy. Namletý prášek z usušených listů můžeme využít různými způsoby. Listy se suší a vznikne prášek, ze kterého se vyrábí tablety a čajové směsi. Listy lze konzumovat jak v syrovém, tak ve vařeném i sušeném stavu. Jsou bohatým zdrojem minerálů, bílkovin, vitamínů a proteinů.

Kořen má palčivou chuť podobnou křenu. Květy se konzumují podobně jako listy ve vařeném či sušeném stavu.

Jaké jsou účinky moringy na lidské zdraví?

Ajúrvédská medicína označuje moringu za superpotravinu. Dokáže účinně bojovat až proti 300 druhům neduhů. Šťáva z listů se využívá k hojení očí, je vhodná při alergiích, astmatu, pomáhá proti nadýmání, léčí záněty, upravuje zažívání, normalizuje tlak a jejích účinky mohou využít také lidí trpící cukrovkou.

Moringa mají povzbuzující účinky. Pomáhají při trávicích potížích a také zbavují tělo toxinů a parazitů. Jedná se o významné afrodiziakum.

Jaké jsou další pozitiva této rostliny?

  • Zlepšuje zrak.
  • Léčí kožní neduhy včetně akné.
  • Má antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky.
  • Pomáhá proti horečce.

Které účinné látky se v rostlině ukrývají?

V rostlině se nachází celkem 11 důležitých vitamínů (jmenujme například beta-karoten, riboflavin, kyselina listová, vitamín K a další), dále pak proteiny, esenciální i neesenciální mastné kyseliny, antioxidanty, chlorofyl, vláknina, minerály. Díky tomu je moringa opravdu velmi silným bojovníkem proto mnoha nemocem a neduhům, které trápí většinu z nás.

Zdroj věčného mládí

A na konec jedna zajímavost, která zaujme zejména ženy. Moringa obsahuje rostlinný hormon „zeatin“, který bývá označován jako hormon věčného mládí. Má omlazující účinky, působí proti stárnutí buněk a příznivě ovlivňuje také hladinu hormonů v těle.

Říká se, že moringa obsahuje více železa než špenát, více vitamínu A než mrkev, více vápníku než mléko, více proteinu než vejce a více vlákniny než ovesné vločky.

Příprava Moringu

Jednu čajovou lžičku drogy zalijte 1/4 l 80°C horké vody, zakryté nechte 3-5 minut louhovat. Užívá se 1x denně

Lidové názvy Moringu

drumstick tree, horseradish tree, ben oil, sahijana

Zajímavé odkazy