fb Muňa-Muňa - Minthostachys setosa - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Muňa-Muňa

Muňa-Muňa je užívána k celkové očistě organizmu, aromatické silice uvolňují dutiny a hladké svalstvo dýchacích cest, používá se také při žaludečních a zažívacích potížích. Jako vynikající ... více o Muně-Muně

Latinský názevMinthostachys setosa
Muňa-Muňa

Vše o Muně-Muně

Popis

Muňa-Muňa je užívána k celkové očistě organizmu, aromatické silice uvolňují dutiny a hladké svalstvo dýchacích cest, používá se také při žaludečních a zažívacích potížích. Jako vynikající prostředek při chřipce, nachlazení a zánětů průdušek se osvědčila Muňa-Muňa v kombinaci s vilcacorou.

Muňa muňa má charakteristické mentolové aroma. Poprvé byla rostlina popsána již v XVII století španělskými kronikáři, působícími na území dnešního Peru. Použití byliny ve fytoterapii je při nachlazení, zánětech vedlejších nosních dutin, zánětech a infekcích dýchacích cest, zánětech průdušek, bronchitidě a astmatu. Uleví při žaludečních a zažívacích potížích, odstraní zácpu a nadýmání a v kombinaci se šalvějí působí proti parazitům. Rovněž se uvádí její působení při harmonizaci nepravidelné menstruace, jako analgetika při bolestech kloubů. Velmi populární je domorodý recept pro celkové osvěžení spolu s citrónovou šťávou. Bylina se také používá pro svůj insekticidní účinek při ochraně uskladněné zeleniny (nejčastěji brambor) proti škůdcům.

 

 

Použití Muni-Muni

Vnější použití ve formě obkladů léčí plísňová onemocnění a ničí cizopasníky, např. svrab. Muňa Muňa posiluje organizmus, působí antisepticky při infekcích močových cest a zánětech ledvin.

Účinné látky

Flavonoidy, mentolové silice: mentol a jeho estery, menton, mentofuran, isomenton, pulegon, karyofylon, karvakrilacetát, spatilenon, limonen; pryskyřice, terpineol, terpeny: geraniol, cineol a linalol, isoamilický alkohol, třísloviny, Ca, P, vitamin B1.

Výskyt

Muňa muňa dorůstá do výšky 1-2 metrů a najít ji můžeme ve výškách od 2700-3400 m.n.m. Listy mají oválný tvar s jemně ochmýřenou lodyhou. Malé bílé květy jsou složené v hustá květenství ve tvaru košíků. 

Příprava Muni-Muni

Odvar připravíme zalitím jedné lžíce 0,75 l studené vody a mírným, 5-10 minutovým povařením. Scedit. Užívá se 3x denně.

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti.