Proskurník lékařský

Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek. Při tomto onemocnění ... více o Proskurníku

Latinský názevAlthaea herba
Proskurník

Vše o Proskurníku

Popis

Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek. Při tomto onemocnění působí velmi účinně, především u dětí. Používá se k usnadnění odchodu hlenů z dýchacích cest při zánětech sliznice dýchacích orgánů. Zevně jako kloktadlo při zánětech mandlí.

Sliz v obsažený v proskurníku chrání sliznice před škodlivými vlivy, proto tlumí kašel, ulehčuje odkašlávání a mírní dráždění sliznice. Užívá se při chorobách plic a průdušek, angíně, bolesti v krku, astmatu. Proskurník se osvědčil i při obtížích močových cest, ledvin či trávícího ústrojí, těžké průjmy, ale i zácpy, neboť sliz mechanicky podporuje vylučování stolice. Zevně se užívá při popáleninách nebo poleptání, na abscesy, na špatně se hojící rány nebo na změkčení zatvrdlin. Proskurník užíváme jako podpůrný prostředek při zánětech sliznice dýchacích orgánů (při kašli, černém kašli, kataru cest dýchacích a bronchiálním astmatu). Dále při zánětlivých onemocněních močových cest a při průjmu, zejména při těžkých průjmech dětí. Zevně ke kloktání při zánětech mandlí a dutiny ústní. 

Použití Proskurníku

Proskurník užíváme vnitřně v nálevu jako podpůrný prostředek při zánětech sliznice dýchacích orgánů (při kašli, černém kašli, kataru cest dýchacích a bronchiálním astmatu. Dále při zánětlivých onemocněních močových cest a při průjmu. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejvhodnější je používat vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinkami přilejeme do vychlazeného čaje. Můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

Účinné látky

Slizové látky, hlavními složkami slizu jsou galakturorhamnany, glukany a arabinogalaktany, škroby, sacharóza, asparagin, betain, pektiny,flavonoidy, minerální látky, organické kyseliny a stopy silice.

Výskyt

Pobřežní křoviny, vysokobylinné porosty, vlhké a slatinné louky, příkopy, druhotně vlhká místa v okolí lidských sídel, břehy vesnických rybníků. Můžeme si ho vypěstovat ze semen.

Příprava Proskurníku

Příprava macerátu -  1 lžičku sušeného listu proskurníku zalijeme 0,25 l převařené vlažné nebo studené vody a necháme 12 hodin macerovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2 x denně, ráno a večer. Nálev - čaj si připravíme přelitím čajové lžičky listu 0,25 l horké vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně, ráno a večer. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejvhodnější je používat vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinkami přilejeme do vychlazeného čaje. Macerát můžeme též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

Dávejte si pozor!

Čaj z proskurníku je velmi jemný a nemá nepříjemnou chuť, proto je vhodný i pro děti.

Lidové názvy Proskurníku

Tato bylina je známa také pod názvy ajbiš, ajbíšek, albiš, hybíšek, ibiš, ibišek, ibiškový kořen, pople, proskur, proskurníkový kořen, římský pople, římský sléz, sléz vysoký, sléz zahradní, slézová růže nebo topolovka.

Zajímavé odkazy