Pupečník asijský Gotu kola

Gotu kola se podílí na zlepšení paměti, soustředění a schopnosti učit se. Povzbuzuje činnost mozku a proto je často označována jako potrava pro mozek. Někdy se dokonce uvádí, že prohlubuje a aktivizuje centrum ... více o pupečníku

Latinský názevHydrocotylis asiat. herba

Vše o pupečníku

Popis

Gotu kola se podílí na zlepšení paměti, soustředění a schopnosti učit se. Povzbuzuje činnost mozku a proto je často označována jako potrava pro mozek. Někdy se dokonce uvádí, že prohlubuje a aktivizuje centrum řeči, čehož se využívá při rehabilitaci po mozkové příhodě a infarktu.

Pupečník asijský – léčivý zázrak z tropů

Pupečník asijský neboli gotukola je tropická rostlina vyskytující se především v Asii a jižní Africe. Je skvělým prostředkem k celkové regeneraci organismu, příznivý vliv má především na nervovou soustavu – údajně dokáže i zvýšit inteligenci!

Podpoří duševní zdraví

Pupečník asijský je od pradávna využíván v asijském léčitelství, zejména v indické ajurvédě. Této rostlině byla již v minulosti připisována schopnost rozvíjet duševní schopnosti a dokonce prodlužovat lidský život. Zvláštní pozornost jí věnovali jogíni, při meditacích byla konzumována nebo používána jako vykuřovadlo. Své místo měla v  lidovém léčitelství také v dalších oblastech výskytu, známá byla například domorodými africkými kmeny.

Pupečník asijský

Léčivka obsahuje flavonoidy, alkaloidy, silice, saponiny, hořčiny, terpeny, glykosidy či minerální látky. Má skutečně všestranné pozitivní účinky na funkci nervové soustavy. Připisují se jí zvláště tyto schopnosti:

  • příznivý vliv na prokrvení mozku, podpora paměti
  • regenerace nervové soustavy
  • zklidňující účinek na nervy, posílení psychické odolnosti
  • snížení rizika senility
  • zlepšení stavu při depresích
  • pomoc při nespavosti
  • podpora koncentrace

Bylinku lze vyžít i při léčbě různých tělesných obtíží. Mimo jiné má protizánětlivé účinky, pomáhá při onemocnění astmatem, revmatismem (podporuje tvorbu kolagenu) a nemocech jater včetně cirhózy. Rovněž je vhodná pro posílení imunitního systému, zlepšení stavu při srdeční nedostatečnosti a snížení krevního tlaku. Používá se k podpoře krevního oběhu (například při nedostatečném prokrvení končetin), proti usazování cholesterolu v cévách a k čištění krve. Má mít dobré výsledky při onemocnění cukrovkou druhého typu a příznivě ovlivňuje zrak, zejména oční sítnici. Je to skvělý pomocník pro celkovou regeneraci organismu, například po vleklé nemoci.

Nejčastěji se používá ve formě nálevu, po třech týdnech kúry je třeba udělat týdenní pauzu. Závažné kontraindikace nejsou známy, ale užívání by se měly raději vyvarovat těhotné ženy.

Další zajímavé způsoby využití

Pupečník lze využít nejen vnitřně, je zároveň doslova pohlazením pro naši pokožku. Má výtečnou schopnost zlepšovat celkovou pružnost kůže, a proto je vhodný například při léčbě celulitidy. Dobré výsledky přinesl také při léčbě různých kožních nemocí, například ekzémech a lupence. Urychluje hojení odřenin, ran a popálenin, kožních vředů, pomáhá při zánětech žil. Proto se rostlina uplatnila i v kosmetickém průmyslu, vyrábějí se z ní masti, oleje a pleťové vody. Čerstvé listy lze použít ve formě léčivých obkladů, případně na poranění aplikovat prášek z usušené rostliny. Příznivý vliv bylinky na pokožku byl znám lidem již v minulosti. Traduje se dokonce legenda, podle níž se údajně bengálští tygři v případě zranění s oblibou váleli v porostu této rostliny, aby urychlili a podpořili hojení utržených ran.

V oblastech svého výskytu se listy léčivky používají při přípravě pokrmů. Přidávají se do zeleninových salátů, upravují se jako příloha k jinému jídlu, vyrábí se z nich šťáva a v Indii se dávají do přepuštěného másla.

Pupečník je oživením závěsných nádob i truhlíků

U nás tuto plazivou rostlinu ve volné přírodě nenajdeme. Je však možné ji pěstovat buď jako pokojovou rostlinu, případně i venku v truhlíku či závěsném květináči, kde se budou její volně splývající výhonky krásně vyjímat. Vždy ale vyžaduje přezimování v interiéru, protože není mrazuvzdorná. Léčivce vyhovuje vzhledem k tropickému původu pravidelná zálivka, substrát (ideální humózní s příměsí písku) by se proto neměl nechat zcela vyschnout. Rostlina má ráda i vzdušnou vlhkost, bude dobře prospívat, pokud ji budete pravidelně zvlhčovat postřikovačem.

Pupečník lze pěstovat ze semen, snadno se množí prostřednictvím odnoží. Vypěstovat lze i ze sazeniček.

Účinné látky

Vitamíny skupiny B, vitamin C, karotenoidy, flavonoidy, alkaloidy, glykosidy, steroly, taniny - třísloviny, sacharidy, anorganické soli, kyselinu asparagovou, glycin, glutamin, alfa-alanin, fenylalanin, nasycené mastné kyseliny

Výskyt

V horkých bažinatých oblastech Indie, Srí Lanky, Číny, Austrálie, jižní Afriky a rozšířena je také po celé jihovýchodní Asii

Příprava pupečníku

Nálev- čaj -jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 15 minut vylouhovat, poté sceďte. Užívá se 2-4x denně.