Řepík lékařský

Řepík je výborný univerzální lék, přitom úplně neškodný, který můžeme užívat denně i po celý rok. Používá se k léčení různých poruch jater, na úpravu látkové výměny a při kloubních onemocněních ... více o Řepíku

Latinský názevHerba agrimoniae
Teplota vaporizace93-149°C
Řepík

Vše o Řepíku

Popis

Řepík je výborný univerzální lék, přitom úplně neškodný, který můžeme užívat denně i po celý rok. Používá se k léčení různých poruch jater, na úpravu látkové výměny a při kloubních onemocněních zánětlivého původu. Řepík se dobře uplatňuje při bělotoku u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Při zánětech sliznice ústní dutiny a nosohlatnu se používá vlažný čajový nálev k vyplachování nebo kloktání.

Řepík lékařský je prastará, stále velmi oblíbená léčivá rostlina. Ve starověkém Řecku byl zasvěcen bohyni moudrosti Pallas Athéně. Tato trvalá popularita je oprávněná, neboť řepík je výborný univerzální lék, přitom úplně neškodný. Léčí především všechny nemoci vnitřních orgánů. Týká se to žlučníku, jater, slinivky břišní, žaludku i dvanácterníku. Řepík čistí žlučové cesty, rozpouští žlučové kameny a písek. Podobně účinkuje i u pískových usazenin v ledvinách. Silný nálev z řepíku je jako kloktadlo vůbec nejlepším lékem na namožené a jinak nemocné hlasivky, proto se doporučuje učitelům a řečníkům. Zevně je řepík lékařský vhodný i na obklady a omývání různých druhů kožních onemocnění. Koupel je účinným podpůrným prostředkem při léčbě revmatizmu, artrózy, ischiasu a poruch pohybové soustavy obecně.

Použití Řepíku

Nálev z řepíku upravuje látkovou výměnu a pomáhá při kloubních onemocněních zánětlivého původu. Osvědčil se při lehkých průjmových onemocněních. Zevně se používá k vyplachování a kloktání při zánětech úst a nosohltanu a při lehkých povrchových zánětech pokožky k obkladům. 

Účinné látky

Třísloviny 4-10 %,triterpeny,flavonidy

Výskyt

Řepík lékařský najdeme na okrajích lesů, podél cest, na hrázích rybníků, zplaněle v obcích na slunných stanovištích, loukách.

Příprava Řepíku

Nálev - čaj připravíme přelitím 1 kávové lžičky natě řepíku 1/4 l vroucí vody, necháme louhovat 10-15 min. Užívá se 3x denně 20 – 30 minut před jídlem. Pro obklady (víckrát denně) se přelijí 3 polévkové lžíce 100 ml studené vody a nechají se vařit několik minut. Na koupel - 2 polévkové lžíce natě přelijeme 0,5 l vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme. Přecedíme a zředíme v 5 l vody.

Lidové názvy Řepíku

Tato bylina je známa také pod názvy agrimonia, bič boží, bylina královská, celého světa zdraví, eupatoria, eupatorium, hepatitis, hepatorium, hřebíček, hřebíček zahradnický, jaterní bylina, konopěnec, král všech bylin, královský traňk, lék celého světa, řebíček, řepiček, řepíček, starček, starček řecký, stareček, stonček, stouček, traňk sv. Kunigundy, traňk sv. Kunhuty, útrobník, vrkočky panny Marie nebo varkočky panny Marie.

Zajímavé odkazy