Rooibos čajovníkovec kapský

Rooibos na rozdíl od čaje neobsahuje kofein a má jen nízký obsah tříslovin. Díky tomu je rooibos vhodný jako nápoj i pro nemluvňata, těhotné a kojící ženy. Příznivě ovlivňuje zažívací obtíže, mírně ... více o rooibosu

Latinský název Aspalathus Linearis
Rooibos

Vše o rooibosu

Popis

Rooibos na rozdíl od čaje neobsahuje kofein a má jen nízký obsah tříslovin. Díky tomu je rooibos vhodný jako nápoj i pro nemluvňata, těhotné a kojící ženy. Příznivě ovlivňuje zažívací obtíže, mírně snižuje hladinu cukru v krvi a krevní tlak, má močopudné účinky. Díky schopnosti tlumit chuť k jídlu může být nápomocen v boji s nadváhou.

Rooibos příznivě ovlivňuje léčbu civilizačních nemocí, jakými jsou v dnešní době například vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, cévní nemoci, diabetes, obezita, revmatoidní artritida, alergie, kožní nemoci a mnoho dalších. Nápoj z rooibosu celkově zklidňuje a tonizuje organismus, ulevuje při úzkostech, stresu, nespavosti, pomáhá při syndromu vyhoření, chronickém únavovém syndromu a řadě jiných psychických onemocnění.

Účinné látky

flavonoidy, organické kyseliny, aspalathin, vitamín C, řada minerálních a stopových prvků, železo, draslík, vápník, sodík, mangan, zinek, měď, fluor, molybden, hořčík.

Výskyt

Čajovníkovec australský pochází z Jižní Afriky. Je to vytrvalá rostlina s jemně jehličkovitými listy, které se po sklizni suší na slunci - fermentují, čímž získávají charakteristickou červenohnědou barvu. Nefermentovaný rooibos má zelenou barvu.

 

Jedná se o červervený fermentovaný Rooibos

Příprava rooibosu

Nálev - čaj: jednu vrchovatou čajovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 3 -5 minut louhovat, přičemž ani delší doba louhování nemá žádně nežádoucí účinky. Další možný způsob přípravy může být několika minutové povaření za současného míchání, kdy se maximálně uvolní chutě a silice do nápoje. Zajímavé a lahodné chutě můžete vyzkoušet přidáním dalších bylinek při přípravě, např. citronovou trávu nebo jasmín. V afrických zemích nápoj sladí a doplňují mlékem.