fb Rozchodnice růžová - Rhodiola rosea - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Rozchodnice růžová

Latinský názevRhodiola rosea

Vše o Rozchodnici

Popis

Kriticky ohrožený rozchodník růžový je výjimečnou léčivkou

Rozchodník při svých toulkách českou krajinou jen tak nepotkáte. Nejenže u nás roste pouze jediný jeho druh, ale navíc je výskyt této žluté horské krásky velice vzácný. Naštěstí je ale v jiných koutech světa běžnější, tato léčivka totiž prý svými účinky předčí i věhlasný ženšen.

Rozchodnice

Bohatě kvetoucí rozchodník voní po růžích

Rozchodník růžový (Sedum rosea), se kterým se můžeme setkat také pod pojmenováním rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), je nízká vytrvalá rostlina, která vytváří trsy. V letních měsících velmi bohatě kvete, chocholík bývá složen dokonce až ze 150 květů. A zatímco koruna samčích květů se může pochlubit barevnými odstíny žluté, zelenavé nebo hnědočervené, u samičích květů je spíše zakrnělá a téměř se neotevírá. Plodem jsou měchýřky podlouhlého vejčitého tvaru, uvnitř kterých se ukrývají droboučká hnědá semínka. V deštivém počasí se měchýřky otevírají a v případě příhodných podmínek se semínka v tekoucí vodě šíří na nová místa.

Rozchodník má hlízovitý a bohatě rozvětvený oddenek, který zaujme svou vůní, připomíná totiž růže. Barva oddenku je nejčastěji popisována jako šedobéžová se zvláštním zlatavým nádechem. Proto se lze setkat také s malebným lidovým pojmenováním zlatý kořen. Rostlina má chudou listovou růžici, ze které vyrůstá několik nevětvených a bohatě olistěných lodyh. Střídavé a přisedlé listy jsou dužnaté, jejich tvar je variabilní. Ale nejenom vzhled listů je proměnlivý. V závislosti na přírodních podmínkách může být velmi různá i samotná výška rostliny, počet květů nebo například rozsah kořenového systému.

Jak jsme již uvedli, s touto vysokohorskou rostlinou se u nás setkáme pouze velice vzácně. Ve volné přírodě roste jen na několika málo místech v Hrubém Jeseníku a v Krkonoších. Její výskyt je však mnohem větší v arktických a subarktických oblastech na severní polokouli, kde se jí daří ve vyšších nadmořských výškách. Nejvíce jí vyhovuje vlhké prostředí a dobře propustná půda.

Věhlas rostliny jí málem přinesl zkázu

Příznivé účinky rozchodníku na lidské zdraví jsou velmi rozsáhlé. Tato léčivka má nejenom prastarou tradici v lidovém léčitelství různých koutů světa, mimo jiné například v tibetské medicíně, ale v poslední době poutá pozornost i odborníků a je předmětem mnoha výzkumným studií. Dokonce se ukazuje, že její blahodárný vliv na zdraví člověka v mnoha ohledech předčí světoznámý ženšen. Pozitivních účinků rozchodníku si byli dobře vědomi také naši předci, kteří rostlinu natolik vyhledávali, že u nás téměř úplně vymizela.

Čím je vlastně rozchodník tak výjimečný? Především je vynikajícím adaptogenem, celkově harmonizuje fyzický a psychický stav člověka. Má harmonizující funkci, kdy napomáhá správnému fungování organismu.

Z rostliny se využívá především jeho oddenek, ale rovněž přídatné kořeny, lodyha a listy. Právě nať je v zemích, kde je rozchodník rozšířený, považována také za výtečnou zeleninu. Pro zdravotní účely se používá nejčastěji tinktura nebo odvar.

Mezi ty nejdůležitější léčivé vlastnosti patří:

  • účinná pomoc při stresu, úzkostech a depresích
  • celkové posílení imunitního systému
  • urychlení rekonvalescence po nemoci, při chemoterapii apod.
  • zlepšení fyzické odolnosti a výdrže
  • příznivé působení na játra
  • zlepšení paměti a obecně vnímání
  • usnadnění usínání, kdy je vhodným prostředkem při nespavosti
  • povzbuzení sexuálních funkcí
  • silné detoxikační účinky
  • snížení hladiny krevního cukru

Navíc se neuvádí žádné nežádoucí účinky, přesto by se užívání měly raději vytvarovat těhotné a kojící ženy.

Příprava Rozchodnici

Kořen vaříme v zakryté nádobě na mírném ohni přibližně 10 minut.  Počítáme lžičku na šálek vody a odvar užíváme dvakrát denně, ráno a kolem poledne. Nedoporučuje se pít na noc kvůli povzbudujícím účinkům.