Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský se používá především na snižování cholesterolu, na potíže s močovým měchýřem a ledvinami a revmatická onemocnění. Podporuje rozpadávání močových kaménků, příznivě působí ... více o Rozrazilu

Latinský názevHerba veronicae
Rozrazil

Vše o Rozrazilu

Popis

Rozrazil lékařský se používá především na snižování cholesterolu, na potíže s močovým měchýřem a ledvinami a revmatická onemocnění. Podporuje rozpadávání močových kaménků, příznivě působí při vředovém zánětu tlustého střeva s průjmy. Je vhodný při různých kožních problémech. Rozrazil má velký význam v homeopatii, kde se používá k léčení katarů průdušek, otoků lymfatických žláz a chronických vyrážek.

Hlavní léčivá schopnost rozrazilu spočívá v tom, že je značně močopudný. To dává bylině prvořadé použití při zánětech močového měchýře a močových cest, při chronických onemocněních a bolestech ledvin a při ostatních chorobách močového ústrojí  a dně. Při prvních příznacích vodnatelnosti je třeba začít ihned pít čaj z rozrazilu. Druhou dobrou vlastností rozrazilu, snad ještě cennější než spíše nahraditelná močopudnost, je snižování hladiny cholesterolu v krvi. Rozrazil zároveň krev čistí, takže se stává lékem i doporučovanou prevencí proti skleróze. Bylina má ještě jiné dobré vlastnosti, jako je příznivý účinek proti kašli, chrapotu, astmatu a tuberkulóze, uplatňuje se i při žaludečních a střevních poruchách.

Použití Rozrazilu

Rozrazil se používá jako prostředek k usnadnění odkašlávání  při chronickém zánětu průdušek, rovněž při zánětech žaludku. Pití čaje z rozrazilu se osvědčilo při návalech horka v klimakteriu. Zevně se nať rozrazilu používá jako kloktadlo při zánětech sliznic ústní dutiny a nosohltanu, k omývání a obkladům při chronických kožních potížích a na rány.

Účinné látky

Obsahuje třísloviny, hořčiny, glykosid aukubin, organické kyseliny, vitamín C, saponiny, pryskyřici, vosky, silici.

Výskyt

Vřesoviště se zakrslými keři, suché trávníky, paseky, suché louky, písčiny, světlé lesy, náspy u cest, často v blízkosti mravenišť. Preferuje půdy slabě humózní, čerstvě vlhké až suché, písčité až hlinité, kyselé.

Příprava Rozrazilu

Odvar - čaj - 1 polévkovou lžíci zalijeme 0,25 l vody a přivedeme k varu. Po krátkém povaření se odstaví a nechá 5 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně.

Dávejte si pozor!

Rozrazil je všestranně užitečná a dobrá bylinka, která nemá žádné nepříznivé účinky a můžeme ji užívat trvale. 

Lidové názvy Rozrazilu

Tato bylina je známa také pod názvy čistec, evropský čaj, hadí bylina, hušec, lék celého světa, lékařská veronika, mužská věrnost, nejznamenitější dar přírody, požehnaná královna bylin, přítržné koření, přítržník, ranní bylina, tržník, uhlířská bylina, úložník, veronička, veronika, veronika samec, veronyka, verunka, vřetýnko nebo základní lék.

Zajímavé odkazy