Růže stolistá

Korunní plátky růže se dříve používaly vzhledem k obsahu tříslovin proti průjmu, jako kloktadlo a k omývání špatně se hojících ran. Růžový olej působí protizánětlivě a baktericidně. Tato bylina ... více o Růži

Latinský názevFlos rosae centifoliae
Teplota vaporizacedo 130°C

Podobné jako Růže

Růže

Vše o Růži

Popis

Korunní plátky růže se dříve používaly vzhledem k obsahu tříslovin proti průjmu, jako kloktadlo a k omývání špatně se hojících ran. Růžový olej působí protizánětlivě a baktericidně. Tato bylina tonizuje organismus, omezuje riziko vzniku smutku a deprese. Pozitivně působí při nespavosti a harmonizuje centrální nervový systém.

Šípkový čaj vypadá téměř bezbarvě a mdle, přesto posiluje, povzbuzuje a působí proti chřipce a nachlazení. Z okvětních plátků růže si připravíte osvěžující a uvolňující čaj. Výzkum potvrdil účinnost obsažených látek na omezení množení viru HIV a antioxidační účinek. Geniální Avicenna doporučoval růžový čaj při bronchitidě, TBC a jiných plicních potížích, má příznivý vliv na posílení těla při astmatu, chřipce, rýmě a nachlazení. Růže má tisíce sil a vše, co se z růží používá, výborně prospívá játrům, nervům a vnitřnostem. Využití růže je nejen k léčení, ale i v kuchyni a hlavně v kosmetice a voňavkářství. Pro své růžové aroma se okvětními lístky dají aromatizovat méně výrazné čaje a zdobit různé pochutiny.

Použití Růže

Květy mají projímavý, očišťující a posilující účinek. V kombinaci s řepíkem použijeme při zánětech v oblasti zažívání, v kombinaci se světlíkem je výborným pomocníkem při očních zánětech. Zevně se růžové okvětní plátky dají použít do koupelí, bylina má ochranný a regenerační vliv na pokožku a postará se o příjemnou relaxaci.

Účinné látky

Okvětní plátky růže obsahují celou řadu cenných látek - zejména třísloviny, flavonoidy, éterický olej - citronellol, geraniol, nerol a fenyletylalkohol, ketony, katechinové tříslovny a další látky se stahujícím a protizánětlivým účinkem. V čerstvých šípcích najdeme značné množství vitamínu C, také vitamín A, B a K, dále pektiny, ovocné kyseliny, cukr, karotenoidy, asi 9 antivirových látek, které omezují množení virů, dále kalcium, fosfor a  železo.

Výskyt

Světlé suché lesy, křoviny, živé ploty. K získávání růžových květů a korunních plátků se růže pěstují v Bulharsku, Turecku, Francii, Itálii a Maroku.

Příprava Růže

Nálev - čaj - jednu čajovou lžičku podrcených čerstvých či sušených okvětních plátků zalijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 15 minut vylouhovat. Další možností přípravy je krátkodobé  -3 min - povaření 2-3 lžiček květních plátků v3/4 l vody. Pijeme vlažné, můžeme osladit medem. Nálev je lahodný samotný nebo v kombinaci s jinými léčivými rostlinami či kořením – například s meduňkou, třezalkou, skořicí či sušenými šípky.

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro děti do 3 let.

Lidové názvy Růže

Stolistka, psí růže, růže planá - růže šípková, růže psí - růže šípková, růže slézová - proskurník růžový RŮŽE STOLISTÁ (Rosa centifolia L.) - stolístka růže svaté Marie - choulivka jeriš- ská, kohoutek luční RŮŽE SYRSKÁ (Rosa damascena Mill.) - bulharský růžový olej - merhelec, mrhelec, polní růžičky, pomeranče severu, růže divoká, růže planá, růže psí, růže trnková, růže trnová, šípek, šípina, šípinka, šípinky, šípky, (růžové houby, větrné růže jsou hálky rostoucí na šípkovém keři, šípková jablíčka růže trnková (trnová)

Zajímavé odkazy