Sedmikráska obecná

Sedmikráska je účinným prostředkem při bronchitidě, chřipce, kašli a k odkašlávání. Zevně formou obkladů a koupelí pomáhá při kožních vyrážkách, hnisavých kožních zánětech, ekzémech, akné ... více o Sedmikrásce

Latinský názevFlos bellidis
Sedmikráska

Vše o Sedmikrásce

Popis

Sedmikráska je účinným prostředkem při bronchitidě, chřipce, kašli a k odkašlávání. Zevně formou obkladů a koupelí pomáhá při kožních vyrážkách, hnisavých kožních zánětech, ekzémech, akné a vředech. Čaj ze sedmikrásky uvolňuje křeče a celkově uklidňuje, pomáhá při migréně a při nedostatku vápníku v těle.

Sedmikráska se užívá se vnitřně v nálevu při plicních onemocnění a katarech horních cest dýchacích. Má mírný močopudný účinek, proto ulevuje při zánětech ledvinových klubíček a zánětech močových cest. Nať sedmikrásky bývá často součástí čajových směsí zvyšujících látkovou výměnu v játrech, žluči a slezině. Zevně se užívá k obkladům na špatně se hojící rány a bércové vředy. Sedmikráska se často využívá v homeopatii, především k léčení ran při poraněních, zhmožděninách, vymknutích, hnisavých míst na kůži i revmatických potíží v důsledku přetěžování pohybové soustavy. Čerstvé mladé lístky a květy sedmikrásky přidané na jaře do salátů povzbudí látkovou výměnu. 

Použití Sedmikrásky

Čaj z květu sedmikrásky má čistící a močopudný účinek a zároveň podporuje pocení, proto je dobrý při artritidě, dně, akné a jiných problémech s kůží. Sedmikráska pomáhá rozpouštět hleny a urychluje zlepšení zdravotního stavu.

Účinné látky

Obsahuje triterpensaponiny, saponiny, třísloviny, hořčiny, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin. polyiny, stopy éterického oleje. 

Výskyt

Sedmikrásku najdeme od časného jara na loukách, pastvinách, parkových trávnících, zahradách a  okrajích cest.

Příprava Sedmikrásky

Nálev - čaj připravíme zalitím jedné čajové lžičky sušené drogy 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 15 minut louhovat. Užívá se 2 - 3x denně. 

Lidové názvy Sedmikrásky

Tato bylina je známa také pod názvy babička, bílé kvítko, cigánka, cikánka, čačenka, denní očko, devaterník, gracia dei, herba artritis, hladověnka, husí kvítko, chudoběnka, chudobička, chudobinka, chudobka, jiskerka, jiskérka, kakuše, kakuška, karuška, kněžský límeček, konsolida, konsolida minor, kuří očko, letní krása, malá kopretinka, matečník menší, nupoříček, ruchtarečky, sedmikrása, sirotka, stokrása, stokráska, svalníček, svalník nejmenší, šešetka, zapomenutka nebo chudobka.

Zajímavé odkazy

Máte dotaz? Napište nám zprávu.