Šišák bajkalský

Některé léčivé rostliny jsou u nás doposud poměrně neznámé a setkáváme se s nimi až v poslední době. Často jsou to ty, jejichž původní domovinu musíme hledat v exotických a vzdálených krajích. ... více o šišáku nati

Podobné jako Šišák

Vše o šišáku nati

Popis

Některé léčivé rostliny jsou u nás doposud poměrně neznámé a setkáváme se s nimi až v poslední době. Často jsou to ty, jejichž původní domovinu musíme hledat v exotických a vzdálených krajích. Přesto si mnohé z nich určitě zaslouží pro své vlastnosti naši pozornost. A mezi ně patří bezesporu i šišák bajkalský. Tradiční japonská medicína doporučuje šišák bajkalský na zvýšení odolnosti organismu proti zhoubnému bujení, silně potlačuje růst nádorových buněk. V tradičním léčitelství působí šišák pozitivně na celou řadu zdravotních problémů, ochraňuje játra, snižuje hladinu cukru i cholesterolu v krvi, podporuje krvetvorbu. Vykazuje silné protizánětlivé účinky, potlačuje původce kvasinkových a plísňových infekcí, ničí bakterální infekce včetně zlatého stafylokoka, omezuje množení chřipkového viru a viru HIV. Pozitivně ovlivňuje naši psychiku, pomáhá při nespavosti, podporuje paměť. Kladně působí na nemoci srdce a cév, bojuje s obezitou i alergiemi.

Není šišák jako šišák

ŠišákPod kouzelným pojmem šišák (latinsky Scutellaria) se skrývá rozsáhlý rod hluchavkovitých bylin čítající až okolo 200 druhů. Mnohé z nich se vyskytují i v Evropě. Přímo v Čechách a na Moravě se můžeme setkat se třemi z těchto druhů, z nichž dva jsou původní , další sem byl zavlečený ze sousedního Slovenska.

Některé druhy šišáku jsou významnými léčivkami, patří k nim i šišák bajkalský. Jeho domovem je oblast Dálného východu a okolí Bajkalského jezera. Daří se mu tam zejména v lesostepích, na otevřených a suchých kamenitých polohách.

Je to vytrvalá bylina, která upoutá pozornost líbivým hroznovitým květenstvím v nádherných odstínech modré až fialové. Květy rozkvétají přibližně od června do září a jejich krása se zasloužila o to, že se stal šišák oblíbenou okrasnou květinou. Listy má rostlina kopinaté jasně zelené barvy. Kořen je vřetenovitý s hnědým povrchem a masitým žlutým vnitřkem.

Sníží krevní tlak, ochrání játra i pomůže při nespavosti

A nejenom to. Léčivé účinky šišáku bajkalského jsou skutečně široké. Vděčí za to významnému množství flavonoidů, organických kyselin, tříslovin, minerálních a dalších látek. Tyto zdraví prospěšné látky jsou obsaženy především v kořenu rostliny.

Zmiňme alespoň v bodech ty nejvýznamnější zdravotní účinky:

 • účinné sedativum při úzkostných stavech, podrážděnosti i nespavosti
 • prevence vysokého krevního tlaku, snížení již existující hypertenze
 • ochrana a regenerace jater (svými účinky pravděpodobně předčí i známý ostropestřec mariánský)
 • pomocník při léčbě srdečních obtíží (například arytmie či angině pectoris)
 • snižuje horečku
 • močopudné účinky, vhodný při onemocnění ledvin
 • příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu
 • zmírňuje bolest hlavy, celkově tlumí bolest různého původu
 • protizánětlivé účinky
 • pomáhá při menstruačních obtížích (bolesti, silnému krvácení)
 • uleví při revmatoidní artritidě
 • pozitivní vliv na imunitní systém

Kořen rostliny se nejčastěji zpracovává na tinkturu nebo se suší a dělá se z něj odvar. Podobně jako u jiných bylinek platí pravidlo, že po určité době užívání je třeba udělat pauzu. V případě šišáku se nejčastěji uvádí dvoutýdenní vysazení po šestitýdenní kúře nebo týdenní přestávka po čtyřtýdenní terapii. Při zánětech a nepříjemných bolestech v krku lze vyzkoušet bylinu i ve formě kloktadla.

Šišák bajkalský se považuje za bezpečnou léčivku, často se uvádí, že nemá nežádoucí vedlejší účinky. Přesto je však třeba nepřehánět to s dávkováním a užití by se pro měly pro jistotu vyvarovat děti a těhotné ženy.

Do pěstování se můžete pustit sami

Velikou výhodou šišáku bajkalského je skutečnost, že na rozdíl od mnoha jiných rostlin s exotickým původem, jej lze poměrně snadno pěstovat i v našich podmínkách. Zahrada se tak rozroste nejenom o zajímavou okrasnou květinu, ale i skvělou léčivku. Lze ji sehnat ve formě semen nebo použít již předpěstované sazeničky. Obecně platí, že je to poměrně nenáročná rostlina bez zvláštních požadavků, která nemá problémy s přezimováním. Nejvíce jí vyhovuje slunečná poloha, ale dobře prospívá i v polostínu. Má ráda spíše sušší štěrkovité až kamenité půdy, ze začátku ale vyžaduje dostatek zálivky.

Pokud chcete využít šišák bajkalský nejenom jako ozdobu své zahrádky, ale také jako bylinku, musíte si chvíli počkat. Léčivý kořen se totiž na podzim či na jaře sklízí až z rostlin, které mají nejméně tři roky.

Použití šišáku nati

Čínská medicína jej dodnes využívá zejména k léčbě horečky, kašle, trávicích a močových potíží, ale i zánětů, alergií a nemocí srdce a cév. Tradiční japonské léčitelství jej doporučuje dokonce pro zvýšení obranyschopnosti vůči rakovině.

Účinné látky

Šišák bajkalský obsahuje řadu unikátních substancí, zejména glykosidů a polyfenolů. Mezi nejdůležitější patří wogonin, bajkalin (baicalin), bajkalein (baicalein), oroxylin A, scutellarin, chrysin, viscidulin či scullcapflavon, steroly, kyselinu benzoovou

Výskyt

pochází z Dálného východu, postupně se rozšířil do celého světa a lze jej pěstovat i u nás

Příprava šišáku nati

Nálev - 1 lžičku sušeného šišáku přelijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 15-30 minut vylouhovat. Užívá se 3-4x denně.

Dávejte si pozor!

Nedoporučuje se těhotným ženám a malým dětem. Zvýšené opatrnosti je třeba u osob užívajících inzulín, antidiabetika a léky proti úzkosti. Doporučuje se konzultace s lékařem.

Máte dotaz? Napište nám zprávu.