Smil písečný

Květ smilu písečného působí bakteriostaticky, zvyšuje vylučování žluči, mírní křeče a napomáhá látkové výměně. Ulehčuje při chronických zánětech dolních cest močových. Používá ... více o Smilu

Latinský názevFlos stoechados
Smil

Vše o Smilu

Popis

Květ smilu písečného působí bakteriostaticky, zvyšuje vylučování žluči, mírní křeče a napomáhá látkové výměně. Ulehčuje při chronických zánětech dolních cest močových. Používá se k usnadnění odchodu hlenů z dýchacích cest při onemocnění dýchacích orgánů, kašli, zánětu horních cest dýchacích a průdušek.

Hořčiny a třísloviny působí močopudně a podporují pocení, proto se smil využívá k léčbě revmatu, ledvin, při zánětu žlučníku a žlučníkových kamenech. Flavonoidy obsažené v rostlině mají rovněž antimikrobiální a dezinfekční účinek. Smil působí protizánětlivě při onemocněních močových cest a střev, používá se i při průjmu. V homeopatii se smil písečný používá mimo jiné na bolesti spojené s ischiasem.

Použití Smilu

Květ smilu písečného má dezinfekční účinky, působí proti bakteriím, zvyšuje vylučování žluče a napomáhá látkové výměně. Má schopnost mírnit křeče a pomáhá při chronických zánětech močových cest. Zevně je smil vhodný ke kloktání při zánětech mandlí a nosních dutin

Účinné látky

Smil obsahuje hořčiny, silice, třísloviny, některé kyseliny, fytoncidní látky, chinonové barvivo helichrysin, kumarinový derivát herniarin.

Výskyt

Smil je domácí v celé Evropě, u nás roste hlavně na suchých a písčitých trávnících, kamenitých stráních, v borových lesích, v nížině a pahorkatině.

Příprava Smilu

Nálev - čaj - připravíme zalitím jedné kávové lžičky sušeného květu 1/4 l vroucí vody, přikryté necháme 10 minut louhovat. Čaj pijeme mírně teplý několikrát denně. 

Dávejte si pozor!

Neužívat při ucpání žlučovodů.

Lidové názvy Smilu

Smil je známější pod jménem protěž písečná nebo pod lidovým označením myší ouško, smijí

Zajímavé odkazy