Sporýš lékařský

V současné době se využívá schopnost výtažků ze sporýše rozpouštět hleny, působit protizánětlivě a posilovat obranyschopnost při katarech horních cest dýchacích a zánětech vedlejších nosních ... více o Sporýši

Latinský názevHerba verbenae
Sporýš

Vše o Sporýši

Popis

V současné době se využívá schopnost výtažků ze sporýše rozpouštět hleny, působit protizánětlivě a posilovat obranyschopnost při katarech horních cest dýchacích a zánětech vedlejších nosních dutin. Sporýš dezinfikuje střeva, čímž přispívá k obnově střevní mikroflóry. Využívá se k detoxikaci organismu - podporuje jaterní funkce, čistí ledviny a působí močopudně. Nať sporýše posiluje nervovou soustavu, pomáhá při stresech, únavě, slabosti a chronické vyčerpanosti.

Nálev ze sporýše lékařského se používá k usnadnění odkašlávání a jako posilující prostředek v rekonvalescenci. Nejlépe se sporýš osvědčuje při zánětu průdušek a v čajových směsích při chronické bronchitidě. Dobře působí při lehkých neuralgiích trojklanného nervu. Uplatňuje se především při psychogenně podmíněných, tzv. tenzních bolestech hlavy. Tato bylina také zlepšuje trávení, protože zvyšuje sekreci trávicích šťáv a enzymů a zvyšuje střevní tonus. V lidovém léčitelství se sporýš používal na podporu tvorby mateřského mléka a při nepravidelné menstruaci. Jako hořká bylinka pomáhá vyrovnávat hladinu krevního cukru, jejíž kolísání se může projevovat výkyvy nálad, hyperaktivitou, podrážděnými střevy nebo migrénami. Homeopatické přípravky se podávají při krevních výronech a epileptických potížích. 

Použití Sporýše

Nať sporýše lékařského působí blahodárně jako posilující prostředek při nervovém vypětí a fyzické únavě, ale používá se rovněž při bronchitidě a k odkašlávání. Zevně se používá jako protizánětlivý prostředek v kloktadlech a při kožních chorobách, na koupele a omývání nehojících se ran, nebo na masáž vlasových kořínků jako vlasové tonikum.

Účinné látky

Obsahuje flavonoidy, iridoidové glykosidy verbenalin a verbelin, emulsin a invertin, hořčiny a třísloviny, sliz, silici s citralem, alkaloidy

Výskyt

Sporýš u nás roste ve volné půdě na mezích, pastvinách, podél potoků a řek, na rumištích, ale i v zahradách.

Příprava Sporýše

Nálev - čaj - 1 lžička sušené natě se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a 15 minut se nechá vylouhovat. Užívá se 2 - 3x denně, vždy po jídle. 

Dávejte si pozor!

Nepoužívat v těhotenství.

Lidové názvy Sporýše

Tato bylina je známa také pod názvy čaganka, holubí bylina, ochranné žezlo, posvátná tráva, slza Junonina, slza Isidina, slzy Iridiny, spořiš, svěcená rostlina, šporiš, verbena, verbenka, verbina, vraní chléb, vrbenka, vrbica, vrbice, vrbina, vředová bylina, železná bylina, železník, žíla Venušina, kouzelnická bylina, bylina kříže či Venušiny slzy.

Zajímavé odkazy