Svízel syřišťový

Svízel syřišťový je značně močopudný, pomáhá při zánětech dolních cest močových a ledvin. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu, lze ho použít při léčbě obezity. Popíjení čaje z natě svízele ... více o Svízeli

Latinský názevHerba galii
Svízel

Vše o Svízeli

Popis

Svízel syřišťový je značně močopudný, pomáhá při zánětech dolních cest močových a ledvin. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu, lze ho použít při léčbě obezity. Popíjení čaje z natě svízele dobře působí při nočních křečích v nohou. Zevně se obklady ze svízele používají na nehojící se rány, lehčí popáleniny a vředy.

Svízel syřišťový se využívá především v lidovém léčitelství. V popředí stojí močopudné účinky natě, která se podává ve formě čaje - nálevu při oteklých kotnících a katarech močovodů. Obzvláště cenná je bylinka při potížích s nosními mandlemi a angíně, neboť má schopnost podporovat a očišťovat lymfatické cesty. Svízel zlepšuje prokrvení a krevní oběh. Méně známé je jeho působení protirevmatické - vnitřně ve formě nálevu, zevně aplikujeme kašovité obklady na oteklé klouby. Protože syřišťový ferment sráží mléko, byl používán i k výrobě sýrů. Homeopatické přípravky ze svízele přítuly se aplikují na potíže s ledvinovými kameny a vředy, zejména na jazyku.

Použití Svízele

Nať svízele má močopudný účinek, užívá se jako diuretikum při zvýšeném zadržování vody v organismu a  při zánětech močových cest. Rovněž pomáhá snižovat chuť k jídlu a působí antirevmaticky. Zevně se svízel používá jako obklad při kožních zánětech, popáleninách a špatně se hojících ranách. 

Účinné látky

Flavonoidy, iridoidglykosidy jako asperulosid a monotepein, alkaloidy - protopin a harmin, deriváty anthracenu, kyselina chlorogenová, glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, enzymy, pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály.

Výskyt

Svízel syřišťový je planá rostlina suchých břehů, křovinatých strání, vřesovišt, mezí, pastvin, slunných okrajů lesů, náspů, luk, ladem ležících ploch, okrajů cest a živých plotů.

Příprava Svízele

Nálev - čaj - se připravuje jen velice krátkým - několikavteřinovým - varem. Na 1/4 l vroucí vody se dává 1 čajová lžička sušené natě, nechá se 10 minut louhovat. Užívá se ráno půl hodiny před snídaní a zbytek po doušcích během celého dne. Pro svou silně nepříjemnou chuť může u některých osob vyvolat nutkání na zvracení. V takových případech je vhodné podávat svízel ve směsích. ráno půl šálku půl hodiny před snídaní, zbytek po doušcích během dne.

Dávejte si pozor!

I když nemá svízel žádné vedlejší účinky, při předávkování a dlouhodobém užívání může být nebezpečný. Pro svou silně nepříjemnou chuť může u některých osob vyvolat nutkání na zvracení.

Lidové názvy Svízele

Tato bylina je známa také pod názvy květ sv. Jana, syřidlo nebo syřišťová bylina.

Zajímavé odkazy