Tahuari

Tahuwari je známé po mnoha staletí, ale do popředí zájmu se dostává od 19 století. Tahuwari je přírodním antioxidantem, podporuje funkci imunitního systému, odvary z kůry podporují léčbu všech ... více o Tahuari

Latinský názevTabebuya serratifolia
Tahuari

Vše o Tahuari

Popis

Tahuwari je známé po mnoha staletí, ale do popředí zájmu se dostává od 19 století. Tahuwari je přírodním antioxidantem, podporuje funkci imunitního systému, odvary z kůry podporují léčbu všech bakteriálních, plísňových a virových onemocnění, jako candida albicans, stavy po borelioze, EBV, chlamydie, působí analgeticky a vykazují aktivitu podobnou antibiotikům.

Léčivé odvary z kůry tahuari se dají použít při chřipce, nachlazení, dýchacích problémech a horečnatých stavech, k podpoře stabilizace funkce jater při jaterních chorobách, žlučových kamenech, při léčbě cukrovky, při zažívacích potížích a zánětech žaludku a střev. Tahuwari pomůže s léčením ekzémů a kožních chorob, bércových  vředů a křečových žil, při revmatizmu a artritidě, chronické bronchitidy, alergií, astma, nespavosti, pocitů strachu a úzkosti.

 

 

Účinné látky

Naftofurany, naftochinony, naftopyranony, xanthenové deriváty - guayin, guayacanin, antrachinové deriváty, prenylované naftochinony, kys.lapachová ( 2-hydroxy-3-prenylnaftochinon ), lapachol, lapachon, lapachenol, leonurid, flavony, flavonoidy, katechiny, pryskyřice, třísloviny, kyanogeny, triterpeny, xantony. kys.askorbová, betakaroten, riboflavin, niacin, thiamin, Al, Ca, Fe, Se, Mg, Na, Ph, K, Zn.

 

Výskyt

Tahuwari je mohutný strom pocházející z deštných pralesů Jižní Ameriky. Dorůstá do výšky 35 metrů a kmen má v průměru až 3 metry. Užívanou částí je tmavá, plánovitě složená kůra šedohnědé, někdy červené až fialově-hnědé barvy. Ve fytoterapii se využívá kůra, list a květ.

Příprava Tahuari

Odvar - čaj - 1-2 lžíce podrcené kůry zalijeme 1l studené vody, přivedeme k varu a zakryté na mírném ohni povaříme 15–20 min, poté scedíme. Užíváme 3x denně. Dětem od 3 let můžeme podat ½ šálku. V některých případech se doporučuje vařit pro posílení účinků Tahuari společně s Vilcacorou. 

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Po dvou měsících užívání je třeba dodržet alespoň měsíční přestávku. Kůru přechováváme ve větších kouscích, aby se předešlo znehodnocení oxidací. Tahuari bývá zaměňováno s Lapachem. Přestože je rozdrobená kůra obou stromů podobná, liší se nejen chutí, ale především složením a účinky.