Trubkovec osinatý

Trubkovec je možné připodobnit k nám dobře známé hluchavce. V léčitelství se využívá zejména trubkovec tyčinkový (latinsky Ortosiphon Stamineus). Za oblast jeho původu můžeme označit Indonésii, ... více o Trubkovci

Latinský názevOrtosiphonis folium cs.
Trubkovec

Vše o Trubkovci

Popis

Trubkovec je možné připodobnit k nám dobře známé hluchavce. V léčitelství se využívá zejména trubkovec tyčinkový (latinsky Ortosiphon Stamineus). Za oblast jeho původu můžeme označit Indonésii, roste též ve Střední a Jižní Americe, Indii, Číně, na Srí Lance nebo v některých oblastech Austrálie.

Trubkovec prospěje nejen vašim ledvinám

Z trubkovce se tradičně pro blahodárné účinky užívají jeho listy, které nám prospívají svým obsahem silic, diterpenů a flavonoidů. Lze však připravit nálev nebo odvar i z ostatních částí rostliny.

Jaké má trubkovec účinky?

  • Podporuje správnou činnost jater.
  • Má močopudné účinky.
  • Pomáhá při zánětech ledvin a dalších částí močového systému, močových kamenech.
  • Disponuje antibakteriálními vlastnostmi.
  • Brání zadržování přebytečné vody v těle, lze jej užít při otocích, dně.
  • Je dobrým pomocníkem při řešení nadváhy.
  • Podporuje správnou funkci ledvin.
  • Stimuluje činnost štítné žlázy.

Trubkovec

Jak trubkovec využít?

Lze zakoupit tinkturu, u které je uvedeno konkrétní dávkování, nebo přímo části rostliny, ze kterých si můžete připravit nálev nebo odvar. Nálev z listů, květů nebo natě se získá přelitím 1 – 2 čajových lžiček sušených částí rostliny 250 ml vroucí vody a ponechá se zhruba 15 minut zaklopené louhovat. Odvar, který lze připravit z plodů, semen, kořenů či kůry, se nachystá z jedné čajové lžičky byliny a 250 ml studené vody. Vše se přivede k varu, nechá se chvíli povařit a poté opět 15 minut odstát. Uvedené nápoje se připravují vždy čerstvé, pijí se teplé a užívají se maximálně dvakrát denně.

Užívání trubkovce není doporučeno v těhotenství a při kojení. Zároveň se nepodává dětem do tří let věku. Konzultace s lékařem je vhodná při zjištěné hyperfunkci štítné žlázy nebo srdeční nedostatečnosti.

Příprava Trubkovec

Jednu čajovou lžičku dáme do do 1/4 litru studené vody, přivede se k varu a nechá se krátce povařit. V  zakryté necháme 15 minut odstát. Scedíme. Odvar se připravuje vždy čerstvý. Pije se 1 - 2 x denně.