Tymián obecný

Díky silně antiseptickému účinku se tymián hodí na všechny infekce, ať už bakteriální, virové či plísňové. Čaj z tymiánu stimuluje zažívání, pomáhá při průjmu a uvolňuje větry. Zevně se odvar ... více o Tymiánu

Latinský názevHerba thymi
Teplota vaporizacedo 235°C
Tymián

Vše o Tymiánu

Popis

Díky silně antiseptickému účinku se tymián hodí na všechny infekce, ať už bakteriální, virové či plísňové. Čaj z tymiánu stimuluje zažívání, pomáhá při průjmu a uvolňuje větry. Zevně se odvar z tymiánu používá do kloktadel ústní dutiny a nosohltanu, dále při aftech, zánětech mandlí a dásní a k odstranění zápachu z úst. Jako koupel při špatně se hojících a hnisavých ranách. 

Tymián obecný je ušlechtilým bratrem naší mateřídoušky. Je účinným pomocníkem na infekce dýchacích cest, záněty průdušek a astma. Působí antisepticky, mírní křečovitý kašel a pomáhá uvolňovat hleny. Tymián můžeme s úspěchem použít i proti střevním parazitům. V lidovém léčitelství se využívá schopnost tymiánu podporovat trávení, ulevit při žaludečním zánětu a křečích, zvláště při nadýmání a průjmech. Posiluje organismus, doporučuje se v případech deprese a ztráty životní energie. Do koupelí a obkladů ho můžeme použít k zacelování špatně se hojících ran, při bolavých kloubech, namožených svalech a při celkovém psychickém a fyzickém vyčerpání, neklidu a obavách. Tymián se rovněž používá jako koření do těžko stravitelných pokrmů, k masu, ale i k luštěninám, rybě či zelenině, na přípravu marinád a na grilování. Olej z tymiánu se využívá i v kosmetice, např. při výrobě parfémů a zubních past. 

Použití Tymiánu

Tymián je účinným prostředkem proti kašli - usnadňuje odkašlávání, pomáhá při chřipce a nachlazení. Čaj z nati tymiánu zlepšuje trávení, ulevuje při nadýmání a při chronickém zánětu žaludku. Je vhodný k podpoře léčení zánětů močových cest a při potížích s močovými kameny. Uvolňuje svalové křeče, jako koupel pomůže tymián na bolavá záda a klouby a na hnisavé rány.

Účinné látky

1-2 % éterického oleje s thymolem, carvacrolem, cymenem, monoteropeny, terpinen, linalool, třísloviny, derivátyacetophenonu, triterpeny, flavonoidy

Výskyt

Ve Středomoří tvoří tymián porosty zakrslých keřů, u nás se pěstuje.

Příprava Tymiánu

Nálev - čaj  připravíme zalitím 1 kávové lžičky natě tymiánu 1 /4 l vroucí vody, v zakryté nádobě 15 minut louhujeme, poté scedíme a pijeme 2 - 3x denně, možno sladit medem. Na tymiánovou lázeň přelijeme 100 g bylinky vroucí vodou a po 15 minutách louhování scedíme a přidáme do vody na koupání.

Dávejte si pozor!

Tymián se nedoporučuje při akutním střevním zánětu, při srdeční slabosti a v těhotenství.

Lidové názvy Tymiánu

Tato bylina je známa také pod názvy démut, démuť, douška vlašská, dymián, dymiánek, mateřídouška římská, mateřídouška vlašská, thým vonný nebo tymiánek.

Zajímavé odkazy