Ubos Mombín žlutý

Lidová medicína doporučuje ubos pro jeho pozitivní vliv na stimulaci imunitního systému, na zlepšení funkce očí, na dezinfekci sliznice močového měchýře, při žaludečních potížích ... více o ubosu

Latinský názevSpondias mombin
Ubos

Vše o ubosu

Popis

Lidová medicína doporučuje ubos pro jeho pozitivní vliv na stimulaci imunitního systému, na zlepšení funkce očí, na dezinfekci sliznice močového měchýře, při žaludečních potížích a k pomoci regenerace při hojení povrchových ran. 

Díky obsahovým látkám působí kůra ubosu proti bolesti, křečím, zánětům, má vlastnosti hojivé, protiplísňové, protizánětlivé, hemostatické a antioxidační. Jako silný antioxidant odstraňuje z organizmu volné radikály, chrání genetický materiál, zpomaluje stárnutí a degeneraci buněk. Tím pomáhá předcházet rozvoji mnoha závažných onemocnění, včetně nádorů. Posiluje imunitu, podporuje metabolizmus, pomáhá i při kožních potížích. Zastavuje krvácení a podporuje léčbu infekcí a zánětů dýchacích cest a pohlavních orgánů.

Kůra ubosu s četnými prasklinami a výstupky připomínajícími trny vylučuje po naříznutí průhlednou živici. Kvete bíle, obsypán četnými voňavými květy. Zralé plody připomínající zlaté švestky, kyselé chuti, mají bohatý obsah železa a vitamínů A a C. S ohledem na jejich obsah železa jsou doporučovány při anemii, ale hodně vysoká dávka může vést k nevolnostem až zvracení. V Peru se ve fytoterapii využívají všechny části ubosu: listy, plody i kůra. Vzhledem k rychlému růstu je strom s oblibou využíván v obydlených částech k vytváření živých plotů, které dávají stín a živou, přírodní lékárnu. 


Použití ubosu

Kůra ubos se používá při onemocněních trávicího traktu – vředovém onemocnění žaludku, střev a dvanáctníku, zánětech sliznic a průjmech. Pomáhá při zánětech močového měchýře, kožních chorobách - praskající pokožce, plísních a oparech. Urychlí hojení při poraněních a úrazech, uleví při hemeroidech, protizánětlivě působí při pohlavních chorobách, mykózách, poševních infekcích. Zmírňuje menstruační bolesti a zvýšené krvácení. Je vhodné nasadit ji i při léčbě tuberkulózy, zánětech hrtanu a hltanu, revmatických chorobách a podpůrně při nádorových onemocněních. Kůra ubosu zpomaluje stárnutí a detoxikuje organismus.

Účinné látky

steroidy, katechiny, antranoly, fenoly, kyanidinové heterozidy, flavanoly a flavanony, chinony, leukoantokyanidin, saponiny a taniny.

Výskyt

Ubos je strom z nížinných oblastí Amazonie, dorůstající až 20 metrů výšky.

Příprava ubosu

Na přípravu nálevu 1-2 lžíce kůry zalijte cca 700-800 ml studené vody, přiveďte k varu a na mírném ohni 20 minut povařte. Poté sceďte. Užívá se 3x denně. Při kožních obtížích můžeme kombinovat pití čaje s potíráním postižených míst, podle potřeby nebo 2x denně.

 

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a ženy plánující otěhotnění a kojící ženy a malé děti. Nepřekračujte doporučené dávkování.