fb Ubos Mombín žlutý - Spondias mombin - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Ubos Mombín žlutý

Lidová medicína doporučuje ubos pro jeho pozitivní vliv na stimulaci imunitního systému, na zlepšení funkce očí, na dezinfekci sliznice močového měchýře, při žaludečních potížích ... více o ubosu

Latinský názevSpondias mombin
Ubos

Vše o ubosu

Popis

Lidová medicína doporučuje ubos pro jeho pozitivní vliv na stimulaci imunitního systému, na zlepšení funkce očí, na dezinfekci sliznice močového měchýře, při žaludečních potížích a k pomoci regenerace při hojení povrchových ran. 

Díky obsahovým látkám působí kůra ubosu proti bolesti, křečím, zánětům, má vlastnosti hojivé, protiplísňové, protizánětlivé, hemostatické a antioxidační. Jako silný antioxidant odstraňuje z organizmu volné radikály, chrání genetický materiál, zpomaluje stárnutí a degeneraci buněk. Tím pomáhá předcházet rozvoji mnoha závažných onemocnění, včetně nádorů. Posiluje imunitu, podporuje metabolizmus, pomáhá i při kožních potížích. Zastavuje krvácení a podporuje léčbu infekcí a zánětů dýchacích cest a pohlavních orgánů.

Kůra ubosu s četnými prasklinami a výstupky připomínajícími trny vylučuje po naříznutí průhlednou živici. Kvete bíle, obsypán četnými voňavými květy. Zralé plody připomínající zlaté švestky, kyselé chuti, mají bohatý obsah železa a vitamínů A a C. S ohledem na jejich obsah železa jsou doporučovány při anemii, ale hodně vysoká dávka může vést k nevolnostem až zvracení. V Peru se ve fytoterapii využívají všechny části ubosu: listy, plody i kůra. Vzhledem k rychlému růstu je strom s oblibou využíván v obydlených částech k vytváření živých plotů, které dávají stín a živou, přírodní lékárnu. 


Použití ubosu

Kůra ubos se používá při onemocněních trávicího traktu – vředovém onemocnění žaludku, střev a dvanáctníku, zánětech sliznic a průjmech. Pomáhá při zánětech močového měchýře, kožních chorobách - praskající pokožce, plísních a oparech. Urychlí hojení při poraněních a úrazech, uleví při hemeroidech, protizánětlivě působí při pohlavních chorobách, mykózách, poševních infekcích. Zmírňuje menstruační bolesti a zvýšené krvácení. Je vhodné nasadit ji i při léčbě tuberkulózy, zánětech hrtanu a hltanu, revmatických chorobách a podpůrně při nádorových onemocněních. Kůra ubosu zpomaluje stárnutí a detoxikuje organismus.

Účinné látky

steroidy, katechiny, antranoly, fenoly, kyanidinové heterozidy, flavanoly a flavanony, chinony, leukoantokyanidin, saponiny a taniny.

Výskyt

Ubos je strom z nížinných oblastí Amazonie, dorůstající až 20 metrů výšky.

Příprava ubosu

Na přípravu nálevu 1-2 lžíce kůry zalijte cca 700-800 ml studené vody, přiveďte k varu a na mírném ohni 20 minut povařte. Poté sceďte. Užívá se 3x denně. Při kožních obtížích můžeme kombinovat pití čaje s potíráním postižených míst, podle potřeby nebo 2x denně.

 

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a ženy plánující otěhotnění a kojící ženy a malé děti. Nepřekračujte doporučené dávkování.