Vachta trojlistá

Vachta podporuje tvorbu nové krve, oživuje krevní oběh a celkově posiluje a uklidňuje  organismus. Výborně pomáhá při poruchách trávení, kdy je snížená tvorba slin a celkově při žaludečních potížích. ... více o Vachtě

Latinský názevFolium trifolii fibrini
Vachta

Vše o Vachtě

Popis

Vachta podporuje tvorbu nové krve, oživuje krevní oběh a celkově posiluje a uklidňuje  organismus. Výborně pomáhá při poruchách trávení, kdy je snížená tvorba slin a celkově při žaludečních potížích. Používá se k usnadnění odkašlávání a jako posilující prostředek v rekonvalescenci. Osvědčuje se zejména při zánětu průdušek. Zevně se používá jako protizánětlivý prostředek 

Vachta má schopnost upravovat a normalizovat vylučování žaludeční kyseliny, proto ji používáme při jejím přebytku i nedostatku. Může pomoci při léčbě těžkých nebo chronických onemocnění žaludku. Čaj z vachty se doporučuje při zkaženém žaludku, nechutenství a poruchách trávení, při střevních kolikách, onemocnění jater a žloutence. Používá se při migréně, proti zimnici, na snížení horečky a při zvětšené štítné žláze. Můžeme ji užívat samostatně, ale tvoří také dobrou přísadu do směsí, především v kombinaci s jinými hořkými rostlinami - pro povzbuzení chuti k jídlu, neboť podporuje činnost žlučníku a zvyšuje tvorbu trávicích šťáv. Vachta má posilující účinky na celý organismus a pozitivně působí i při dně. V homeopatii se používá proti bolestem nervů, speciálně proti bolestem v tváři.

Použití Vachty

Vachta zlepšuje trávící funkce, zvyšuje sekreci trávicích šťáv a žluče, podporuje funkci jater a žlučníku. Tlumí pocity nevolnosti spojené se zvracením, ovlivňuje střevní peristaltiku, působí mírně projímavě. Příznivě ovlivňuje krvetvorbu.

Účinné látky

Obsahuje glykosidní hořčiny menyanthin a meliatin, cholin, pektin, třísloviny, organicky vázaný jód, vitamin C, flavonoidy, rutin, třísloviny, organické kyseliny, saponiny, sacharidy, silici, fytoncidy a snad i alkaloid gentianin.

Výskyt

Mokré louky, rašeliniště, prameniště, vodní příkopy, okraje tůní nebo rybníků, bažiny, mokřady. Vachta je vzácná a chráněná rostlina.

Příprava Vachty

Nálev - čaj - připravíme zalitím 1 kávové lžičky 1/4 l vroucí vody, 15 minut louhujeme v zakryté nádobě a scedíme. Pijeme 1x denně mírně teplý, neslazený, 30 minut před hlavním jídlem. Může se podávat i ve formě prášku - 4x denně na špičku kulatého nože. Spolu s mátou a kozlíkem je součástí tzv. nervového čaje. 

Dávejte si pozor!

Čaj z vachty i ze směsí, které vachtu obsahují, je zakázaný těhotným ženám a nedoporučuje se pít nepřetržitě.

Lidové názvy Vachty

Tato bylina je známa také pod názvy bobrek, bobřek, bokřek, brukvorec, dětel hořký, drštky, jetel hořký, jetel vodní, hořká jatel, kozí fazole, limonka, listy hořkého jetele, lunkvorec, ščudlek, ščudlek vodný, trojan vodní, trojice vodní, trojlístek, trojlístník, třílístník, třírožka, vodní jetel nebo dětel.

Zajímavé odkazy

Máte dotaz? Napište nám zprávu.