Violka trojbarevná, maceška

Violka usnadňuje odkašlávání a uklidňuje dýchací orgány. Díky močopudným účinkům se uplatní při zánětu močových cest. Violka povzbuzuje látkovou výměnu, působí protirevmaticky a pomáhá při ... více o Violce

Latinský názevHerba violae tricoloris
Violka

Vše o Violce

Popis

Violka usnadňuje odkašlávání a uklidňuje dýchací orgány. Díky močopudným účinkům se uplatní při zánětu močových cest. Violka povzbuzuje látkovou výměnu, působí protirevmaticky a pomáhá při cévních a kožních chorobách a ekzémech. Violka změkčuje a zmenšuje otoky, tlumí krvácení do tkání, podporuje prokrvení periferních vlásečnic včetně oční sítnice. 

Violku využíváme především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, pomáhá při chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a nachlazení pijeme teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně u dětí. Čaj je mírně močopudný, odstraňuje nadměrné pocení, pomáhá při onemocněních močového ústrojí a urychluje vylučování škodlivých látek z organismu. Podporuje usazování vápníku v kostech, projevují se i antialergické účinky. Violka čistí krev a pomáhá při kožních onemocněních. Zevně ve formě koupelí účinně doplňuje vnitřní léčení kožních obtíží, alergických vyrážek a ekzémů. Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování, neboť vyvolává zvracení. Často je součástí čajových směsí. Homeopatické přípravky léčí ekzémy se svěděním a tvorbou drsné kůže i záněty močových cest.

Použití Violky

Čaj z violky užíváme při katarech horních cest dýchacích, na záněty močového měchýře, zevně omýváme silným odvarem mokré a špatně se hojící ekzémy, hnisavé rány a vyrážky.

Účinné látky

Obsahuje sliz složený z glukózy, galaktózy, arabinózy a ramnózy, dále třísloviny, flavonoidy (rutin, violatin), antokyany, karetonoidy, vitamíny C a E, alkaloid violin, glykosid vilotusid, silici.

Výskyt

Pole, okraje lesů, křoviny, rumiště, podél cest, horské louky, úhory

Příprava Violky

Nálev - čaj - jedna čajová lžička sušené natě violky se přelije 1/4 l vroucí vody, zakryté se nechá 15 minut louhovat. Pijí se 2 - 3 šálky denně mezi jídly, slazené medem. 

Dávejte si pozor!

Violka by neměla být podávána dlouhodobě. Nevhodná pro těhotné a kojící ženy!