Vratič obecný

Vratič obecný obsahuje jak léčivé, tak i jedovaté  látky. K léčivým patří seskiterpenlakton, který slouží jako prevence migrény (Parthenolid) a malárie (Crispolid).   ... více o Vratiči

Latinský názevTanacetum vulgare

Podobné jako Vratič

Vratič

Vše o Vratiči

Popis

Vratič obecný obsahuje jak léčivé, tak i jedovaté  látky. K léčivým patří seskiterpenlakton, který slouží jako prevence migrény (Parthenolid) a malárie (Crispolid).  

Silice z květů vratiče obecného ve formě usušeného prášku byla užívána jako prostředek proti různým parazitům jako blechy, vši, roupy aj. Také odpuzuje hmyz. Používá se hlavně ve formě koupele a masti jako silný antibiotický prostředek na nehojící se rány, stejně tak může mít významné protirevmatické účinky. Při vnitřním použití může vyvolat překrvení břišních orgánů, větší dávky způsobují závratě a křeče. Je třeby dodržovat správné dávkování, velké dávky mohou působit nebezpečně.

 

 

Použití Vratiče

Byly objeveny silné antibiotické účinky vratiče při vnější aplikaci, obzvlášť v případech špatně se hojících ran. V literatuře se doporučují i horké koupele rukou a nohou postižených revmatickými bolestmi. Doba koupele by neměla trvat 10-15 minut.

Účinné látky

Z obsahových látek má vratič hlavně silici s hlavní složkou thujonem, který je jedovatý. Také obsahuje hořčiny, třísloviny, organické kyseliny (př. jablečná, máselná, vinná), pryskyřici, inulin a flavonové glykosidy.

Výskyt

Slunná stanoviště, svahy, úhory, rumoviště, okraje cest, břehy.

Příprava Vratiče

Připravíme silnější nálev, lohujeme zhruba 15 minut. Přidáme do koupele, která by měla trvat 10-15 minut. Koupele rukou a nohou mají silný antirevmatický účinek, účinná je také masáž revmatismem postižených svalů a kloubů mastí z vratiče.

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti.