Vřes obecný

Vřes používáme k dezinfekci močových cest, jako protizánětlivý, močopudný a potopudný prostředek. Uplatňuje se při zánětech močového měchýře ve spojení se zvětšením prostaty a při chorobách ... více o Vřesu

Latinský názevHerba callunae

Podobné jako Vřes

Vřes

Vše o Vřesu

Popis

Vřes používáme k dezinfekci močových cest, jako protizánětlivý, močopudný a potopudný prostředek. Uplatňuje se při zánětech močového měchýře ve spojení se zvětšením prostaty a při chorobách ledvin, také při horečce a revmatismu. Vřes prohlubuje spánek a uklidňuje, reguluje trávení a působí mírně protiprůjmově. 

Vřes je při snížené funkci ledvin nejlepším lékem na podporu vylučování solí kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Vřes tvoří přísadu do mnoha čajových směsí především na léčbu nemocí ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikují močové cesty. Schopnost odvodňování se uplatní při otocích, vylučuje z těla kyselinu močovou a proto je vhodný při dně a revmatismu. Vřes je ceněný pro své močopudné účinky, působí dezinfekčně na močové cesty, mírně protiprůjmově, proti zánětu ledvinné pánvičky a při gynekologických obtížích. Rozpouští močové kaménky. V trávicím ústrojí působí protizánětlivě.

Použití Vřesu

Nať vřesu se používá při zánětech močového měchýře a k rozpouštění močových kaménků, při zvětšené prostatě a při chorobách ledvin, dále při horečkách, kloubních a revmatických bolestech. Nálev reguluje trávení a  působí mírně protiprůjmově. 

Účinné látky

Obsahuje třísloviny (asi 7%), flavonoidy (quercitrin), alkaloid ericolin, silici, sliz, saponiny, hořčiny, pryskyřice, kyselinu křemičitou, organické kyseliny, glykosid arbutin.

Výskyt

Vřesoviště, pastviny, slunné louky, suché mýtiny, paseky, lesy, skály, písčiny.

Příprava Vřesu

Podává se nejčastěji ve formě nálevu - čaje, který připravíme zalitím 1 -2 kávových lžiček sušeného květu vřesu 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 15 minut vylouhovat, poté scedíme. Pijeme vlažný 3x denně. 

Dávejte si pozor!

Čaj z vřesu můžeme pít i jako lahodný čaj, protože má příjemnou chuť, nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání, vyšší dávky však nemají větší účinek, spíš naopak. Při podávání vyšší dávek vřes prohlubuje spánek.

Lidové názvy Vřesu

Tato bylina je známa také pod názvy břasa, břes, břesk, břeščák, břeščál, hnidavec, hyndavec, chvojčina, jindavec, modrý rozchod, suchotinka nebo vřes skotský.

Zajímavé odkazy