Wira wira Protěž peruánská

Wira wira se používá k léčbám katarů sliznic dýchacích cest - při nachlazení, rýmě a kašli - snižuje otoky dýchacích cest, horečku, tlumí kašel. Této rostlině můžeme přiřadit antiastmatické, ... více o Wiře wiře

Latinský názevGnaphalium graveolens
Wira wira

Vše o Wiře wiře

Popis

Wira wira se používá k léčbám katarů sliznic dýchacích cest - při nachlazení, rýmě a kašli - snižuje otoky dýchacích cest, horečku, tlumí kašel. Této rostlině můžeme přiřadit antiastmatické, spasmolytické, antivirové a antibakteriální účinky.   

Wira wira má zklidňující účinky působící především na sliznice dýchacích cest, krku a nosu. Domorodým obyvatelstvem jsou používány odvary především pro pozitivní vliv na dýchací systém. Významný je i její pozitivní účinek při problémech s prostatou. Užívala se však i při tělesné nevolnosti, zánětech dělohy a zevně při plísňových onemocněních a různých poraněních. Wira-vira se doporučuje i v současnosti jako hojivý a posilující prostředek -tomu odpovídá i jeden z jejích lidových názvů přeložitelný jako rostlina života.
 


Účinné látky

Taniny, alkaloidy, triterpeny, steroly, beta-sitosterol, glukosidy, antrachinony, flavony, chalkony, diterpenické labdeny a gnaphaleny,  

Výskyt

Wira wira je drobná peruánská horská bylina, která dosahuje do výšky 40 cm. Nalézt ji můžeme ve vlhkém kamenitém terénu, ve výškach s nadmořskou výškou 3500 m. n. m. Celá rostlina je pokrytá bělavým chmýřím. V současné době se vyskytuje také na severu Chile a Bolívie. 

Příprava Wiry wiry

Odvar - zalijte jednu polévkovou lžíci - cca 3 - 5g byliny 1 l studené vody, přiveďte k varu a krátce povařte. Poté sceďte a užívejte 3x denně šálek. Můžete dochutit medem. Čaj má lahodnou chuť a příjemně voní. Často se kombinuje s bylinou Muňa Muňa, se kterou se svými účinky i chutí výborně doplňuje. 

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Nepřekračujte doporučené dávkování.