Yzop lékařský

Yzop lékařský omezuje pocení, podporuje dobré zažívání, zmírňuje záněty sliznice horních cest dýchacích. Yzop se užívá zejména při léčbě průdušek, zahlenění, bronchiální zánět, ... více o Yzopu

Latinský názevHerba hyssopi
Teplota vaporizacedo 190°C
Yzop

Vše o Yzopu

Popis

Yzop lékařský omezuje pocení, podporuje dobré zažívání, zmírňuje záněty sliznice horních cest dýchacích. Yzop se užívá zejména při léčbě průdušek, zahlenění, bronchiální zánět, kde působí dezinfekčně až antibioticky a podobně působí i na močové ústrojí. Příznivě působí v oblasti trávicího traktu, účinný je při zánětech a potížích spojených s nadýmáním. Působí jako mírné tonikum, stimuluje organismus.

Yzop lékařský má značně posilující účinek na celý organismus, což je důležité především pro starší lidi. Je vhodný do kloktadel na zánět nosohltanu a ústní dutiny, možno kombinovat se šalvějí. Yzop mírně zvyšuje krevní tlak. Osvědčuje se i proti kašli a při záchvatech průduškového astmatu. Odstraňuje noční pocení, uvolňuje větry, zlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost brzdit růst škodlivých bakterií. 

Použití Yzopu

Yzop působí proti nadměrnému nočnímu pocení, podporuje trávení a omezuje nadýmání. Užívá se proti kašli při zánětu průdušek, při zánětech močových cest. Zevně slouží jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní a mandlí. Může se použít ve směsi s fenyklem a anýzem. Velké využití má yzop jako koření, používá se do nádivek, omáček k masům a také při výrobě likérů. 

Účinné látky

Obsahuje 0,3 až 1 % silice, ve které hlavními složkami jsou pinen, pinokamfon, isopinokamfon, limonen a sabinen, dále je přítomen flavonový glykosid hesperidin, asi 8 % tříslovin, hořčiny, marubiin, organické kyseliny (např. kyselina rozmarýnová), minerály a trochu pryskyřice.

Výskyt

Yzop je blízký příbuzný saturejky, je to středomořská bylinka, zplaňuje na kamenitých a skalnatých stráních a stepích, na rumištích, v lomech, příkopech, pěstuje se v zahrádkách jako kuchyňské koření

Příprava Yzopu

Nálev nebo odvar - 2 čajové lžičky natě se ve 1/4 l vody přivedou k varu a nechají se 5 minut luhovat, pije se 2x denně. Yzopový sirup se osvědčil při zahlenění a na podporu vykašlávání. Yzopové víno údajně působí jako afrodisiakum - 75 g natě se 8 dní louhuje v 1 l bílého vína, užívá se večer před spaním po 125 ml a před pohlavním aktem se rychle vypije 1/4 l tohoto vína.

Dávejte si pozor!

V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba používat ho s rozvahou, neboť silnější dávkování by mohlo mít opačný účinek. Nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.

Lidové názvy Yzopu

Tato bylina je známa také pod názvy bylina poslední pomoci, hysop, hyzop, hyzopek, izop, izopek nebo klášterní yzop.

Zajímavé odkazy