Zlatobýl obecný

Zlatobýl je nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových obtíží. Nálev ze zlatobýlu se podává ke zvýšení vylučování moče při proplachovací terapii zánětlivých onemocnění močovodů, ... více o Zlatobýlu

Latinský názevHerba solidaginis
Teplota vaporizace93-149°C

Vše o Zlatobýlu

Popis

Zlatobýl je nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových obtíží. Nálev ze zlatobýlu se podává ke zvýšení vylučování moče při proplachovací terapii zánětlivých onemocnění močovodů, při močových kamenech a písku v ledvinách. Protizánětlivý účinek zlatobýlu se uplatňuje ve formě koupelí a obkladů na špatně se hojící a hnisavé rány, podlitiny, hemoroidy a ekzémy. 

Zlatobýl se používá především jako protizánětlivý a močopudný prostředek, zlepšuje funkci ledvin, příznivý vliv má na revmatické potíže a kožní choroby. Pomáhá při chronickém zánětu ledvin, čistí moč od hnisu, krve a bílkovin. Nať zlatobýlu se přidává do čajů na léčení potíží souvisejících s prostatou. Hlavní vlastností zlatobýlu je silná močopudnost, proto je vhodný také při dně a revmatismu. Zlatobýl pomáhá při sníženém vylučování vody z organismu, při poruchách látkové výměny, zvětšení prostaty a dále jako stavící prostředek při průjmech. Nápomocný je zlatobýl také u nemocí jater a žlučníku. Zlatobýl kanadský má obdobné použití v lidovém léčitelství jako zlatobýl obecný nebo-li celík. 

Použití Zlatobýlu

Zlatobýl působí močopudně, protizánětlivě a podporuje látkovou výměnu. Používá se při potížích s močením, pomáhá při chronických chorobách ledvin a močových cest a při zbytnění prostaty. Tlumí krvácení v trávicím ústrojí. Zevně se používá na obklady a koupele nehojících se ran a ekzémů, při léčbě podlitin a hemoroidů. 

Účinné látky

Obsahuje flavonoidy, rutin, betain, třísloviny, saponinové glykosidy, fenolové kyseliny, hořčiny, sliz, silici, amid kyseliny nikotinové a další látky. Obsah silice klesá po odkvětu, obsah saponinů kolísá podle stanoviště a denní doby (stoupá od rána k poledni).

Výskyt

Světlé lesy, mýtiny, břehy, úhory, rumiště, křovinaté nebo skalnaté stráně, vřesoviště, pastviny. Je to také nenáročná zahradní rostlina.

Příprava Zlatobýlu

Nálev - čaj - lžičku sušené natě zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme louhovat 15 minut. Užívá se 2 – 3x denně. Odvar k obkladům a jako kloktadlo - 2 polévkové lžíce natě zalijeme 0,5 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, odstavíme a scedíme. 

Dávejte si pozor!

Čaj ze zlatobýlu je zcela neškodný, můžeme ho pít i delší dobu a ve větším množství, až jeden litr denně -  to se často doporučuje na pročištění ledvin, nesmí se však užívat dlouhodobě

Lidové názvy Zlatobýlu

Tato bylina je známa také pod názvy zlatobýl planý nebo celík kanadský.

Zajímavé odkazy